reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 11.3

iOS 11.3 “kısıtlı” olarak kullanıma çıktı; işte yeni özellikler

Teknoloji devi Apple, bugün uzun süredir betası süren iOS 11.3 güncellemesini kullanıma sundu. Ancak burada ilginç bir kısıtlamaya gidildi.

Oldukça uzun bir süredir beklenen iOS 11.3 güncellemesi biraz önce indirmeye sunuldu. Ancak ilginç olarak güncelleme sadece dün tanıtılan yeni iPad‘e özel kılındı. Yani diğer hiçbir iOS cihaza açılmayan güncelleme, daha önce görmediğimiz bir yapıda karşımıza çıktı. Önümüzdeki hafta satın alanlara gidecek cihaz için güncellemeyi neden şimdi yayımladığı anlaşılmayan şirket, süreçte hem erken hem de geç davranmış görünüyor. İşletim sisteminin yeni ürünlerde ön yüklü olarak gelmiyor olması gerçekten çok garip duruyor. Sürümün herkese önümüzdeki hafta geleceği yapılan tahminler arasında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 11.3 ile gelen özellikler neler?

Yeni iOS 11.3 sürümü, iPhone’ların “yavaşlaması” konusunda beklenen özelliği ilk defa karşımıza çıkartıyor. Pil ayarları içerisinde getirilen “pil sağlığı” özelliği, kişilerin cihazlarındaki pil hakkında bilgi sahibi olmasına imkan tanıyor. Bu noktada pilin maksimum kapasitesi ve tepe performans kapasitesi hakkında bilgi alınabiliyor. Yeni işletim sistemiyle ile yüzünüzü verebileceğiniz yeni animoji karakterler hazırlayan şirket, eğlenceyi çeşitlendirmeye hazırlanıyor. Ayrıca ARKit artırılmış gerçeklik altyapısında da yenilikler var.

Açıklandığı kadarıyla ARKit 1.5 ile artık masalar ve sandalyeler gibi yatay zeminlere ek olarak duvarlar ve kapılar gibi dikey yüzeylerde yer alan dikey nesneler de tanınıyor ve yuvarlak masalar gibi düz olmayan şekillere sahip yüzeylerin haritası daha doğru biçimde çıkarabiliyor. Böylece eskiye oranla daha doğru / kararlı obje yerleştirme yapılabildiği belirtiliyor ve çözünürlük 720p’den 1080p’ye çıkıyor. iOS 11.3 aynı zamanda “Sağlık Kayıtları” isimli bir yenilik de içerisinde taşıyor. Yurt dışındaki kişileri ilgilendiren bu özellik, anlaşmalı kurumlardan gelen sağlık verilerinizi tek bir noktada tutuyor ve şifreliyor. Ayrıca yerleşik Mesajlar uygulaması için de iCloud yedeklemenin önü açılıyor.

Apple‘ın yeni mobil işletim sistemi, Mesajlar uygulaması üzerinden şirketler ile olan iletişiminizi de değiştirmeye hazırlanıyor. Business Chat ismi verilen bu özellik, kişilerin destekli şirketlerle direkt olarak Mesajlar uygulamasından iletişim kurmasına imkan tanıyor. Direkt olarak resmi hesap üzerinden kurulan iletişim sürecinde Apple Pay kullanılarak ödeme dahi yapılabiliyor. Ayrıca yeni sürüm ile beraber kişiler Music içerisinde reklamsız olarak müzik klibi seyredebilir hale de geliyor.

İlgili Video