reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 6s

Apple cevapladı: Eski iPhone modelleri bilinçli olarak yavaşlatılıyor mu?

Uzun zamandır teknoloji gündemini meşgul eden soru cevaplandı. Apple, eski iPhone’ları bilinçli olarak mı yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta eski iPhone’ların performansının yavaşlatıldığı iddiasını paylaşmıştık. Geekbench testlerine sokulan modeller eski ve yeni pillerle test ediliyor ve eski pile sahip modellerin daha düşük performans sergilediği gözleniyordu. Reddit kullanıcısı tarafından paylaşılan bu durum teknoloji gündemine sert bir giriş yapmıştı. Daha önce Futuremark test sonuçlarına göre CPU ve GPU performanslarında bir değişim gözlenmemişti ancak bu testlerde kullanılan pilin yeni mi eski mi olduğu bilinmiyordu. Son olarak Apple’dan beklenen açıklama geldi.

Apple durumu açıkladı

Apple Verge‘e yaptığı açıklamada sorunun cevabını veriyor. Amaçlarının kullanıcılar için en iyi deneyimi sunmak olduğunu söyleyen firma, cihazların ömrünü artırmak için çeşitli önlemler aldıklarını belirtiyor. Lityum-iyon pillerin kullanıcılar için pek çok sorun çıkarabildiğine işaret ediliyor. Soğuk ortamda sıkıntı çıkarabilen piller, zamanla performansını da koruyamıyor. Geçtiğimiz yıl iPhone 6, 6s ve SE için çıkardıkları özellikle cihazların aniden kapanmasını engellemeyi amaçladıklarını belirten firma bu özelliği iPhone 7’nin iOS 11.2 güncellemesine de yerleştirdiklerini ekliyor. Aynı zamanda bu özelliği kullanmaya devam edeceklerini de belirtiyor.

Yani kısacası Apple, iPhone modellerini yavaşlattığını kabul ediyor. Ancak bunu kullanıcıların yeni cihaz alması için değil, uzun süre cihazları kullanabilmesi için yaptığını söylüyor. Cihazlarla yaşanabilecek kötü deneyimleri engelleyebilmek için böyle bir önlem aldıklarını belirtiyor. Her ne kadar iyi niyetli gibi görünse de firmanın bu konuda kullanıcılarla yeterince açık bir paylaşımda bulunmamış olmasının tepki çektiğini belirtelim. Lityum-iyon pil teknolojisi değişmedikçe sanıyoruz ki eski modellerin yavaşlatılma süreci de devam edecek. Bu süre zarfında eski cihazınızın pilini değiştirerek hızlanmasını sağlayabilirsiniz.