reklamı kapat

POPÜLER

Apple eski iPhone’ları yavaşlatıyor; peki Android’li akıllı telefon üreticileri?

Geçtiğimiz haftalarda iPhone‘ları bilinçli olarak yavaşlattığını açıklayan Apple, sektörde ve kullanıcılar arasında konuşulmaya devam ediyor. Peki bu işlemi Android üreticileri yapıyor mu?

Tekrardan hatırlamak adına geçtiğimiz haftalarda eski iPhone‘ların performansının yavaşlatıldığı iddiası ortaya atılmıştı. Geekbench testlerine sokulan telefonlar eski ve yeni pillerle test ediliyor ve eski pile sahip modellerin daha düşük performans sergilediği gözleniyordu. Bunun üzerine resmi bir açıklama yapan Apple, telefonları bilerek yavaşlattığını açıklamıştı. Herkesin aklında durumun Android tarafında nasıl olduğu sorusu bulunurken, ilk cevaplar geldi. Konu hakkında Google, Samsung, Motorola, HTC, LG ve Sony‘ye ulaşan The Verge, şimdilik sadece Motorola ve HTC‘den cevap alabildi. Buna göre HTC ve Motorola, batarya yaşına bağlı olarak eski telefonların işlemci gücünü kısmadıklarını açıklıyor. Sony tatil dönemi nedeniyle cevabın gecikeceğini, Samsung ise konuya baktıklarını söylemekle yetiniyor. Google ile LG ise süreçte henüz hiçbir bir yorum yapmıyor.

Apple iPhone Android

Apple’ın iPhone’ları neden ve nasıl yavaşlatıyor?

Amaçlarının kullanıcılar için en iyi deneyimi sunmak olduğunu söyleyen Apple, cihazların ömrünü artırmak için çeşitli önlemler aldıklarını belirtiyor. Telefonlarında lityum-iyon pil kullanan şirket, bu pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söylüyor. Bu da telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden oluyor. İşte bu yüzden şirket iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performans kullandıkça düşüyor. Şu an sürecin iPhone 6, 6s ve SE için aktif olduğu ve iOS 11.2 ile sürece iPhone 7‘nin de katıldığı söyleniyor. Performans seviyesi bataryanın durumuna göre cihazdan cihaza değişirken, maksimum performans için yeni batarya kullanılması gerekiyor.

Diğer şirketlerden gelen açıklamalar doğrultusunda haberimizi güncellemeye devam edeceğiz.

Güncelleme: Samsung, resmi açıklama ile telefonları yazılım güncellemesi ile yavaşlatmadığını açıkladı.

Güncelleme 2: LG de bir açıklama yaparak telefonları yazılım güncellemesi ile yavaşlatmadığını söyledi.