reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Apple’ın “iPhone yavaşlatma” davaları sınırları aştı

Geçtiğimiz haftalarda iPhone‘ları kastılı olarak yavaşlattığını açıklayan Apple, olayın ardından hemen iki tane dava ile yüz yüze kalmıştı. Aradan geçen sürede bu rakam ciddi artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta Reddit üzerinde eski iPhone‘ların performansının yavaşlatıldığı iddiası ortaya atılmıştı. Geekbench testlerine sokulan telefonlar eski ve yeni pillerle test ediliyor ve eski pile sahip modellerin daha düşük performans sergilediği gözleniyordu. Bunun üzerine resmi bir açıklama yapan Apple, telefonları bilerek yavaşlattığını açıklamıştı. İşte bunu ardından şirketin sekiz farklı dava ile karşı karşıya kaldığı belirtiliyor. Bu davalardan bir tanesinin Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışından olduğu (İsrail) söylenirken, olay yavaş da büyümeye başlamış görünüyor. Kullanıcıların çok büyük tepki gösterdiği süreç, özellikle şu açıdan sıkıntılı görünüyor. Geçen yıl Eylül ile Ekim 2015 tarihleri arasında üretilen iPhone 6s‘lerde kendi kendine kapanma problemi görülmüş ve bu sorunun pil kaynaklı olduğu belirtilmişti. Bunun için özel bir değişim programı hayata geçiren teknoloji devi, sorunun çok fazla cihazda olduğunu görünce yazılım güncellemesi yayınlamıştı. İşte bu yazılım güncellemesiyle telefonları yavaşlatmaya başlayan şirket, özellikle bu konuda suçlanıyor. Güncelleme yapmak yerine tüm sorunlu pilleri değiştirmesi gerektiğini belirten Apple, bunu yapmayarak kullanıcıları mağdur etmiş görünüyor.

Apple iPhone

Apple’ın iPhone’larda yaptığı yavaşlatma nedir?

Amaçlarının kullanıcılar için en iyi deneyimi sunmak olduğunu söyleyen Apple, cihazların ömrünü artırmak için çeşitli önlemler aldıklarını belirtiyor. Telefonlarında lityum-iyon pil kullanan şirket, bu pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söylüyor. Bu da telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden oluyor. İşte bu yüzden şirket iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performans kullandıkça düşüyor. Şu an sürecin iPhone 6, 6s ve SE için aktif olduğu ve iOS 11.2 ile sürece iPhone 7‘nin de katıldığı söyleniyor. Performans seviyesi bataryanın durumuna göre cihazdan cihaza değişirken, maksimum performans için yeni batarya kullanılması gerekiyor. Bunu şirketin açıkça belirtmiyor olması ise en çok can sıkan detaylar arasında yer alıyor.