reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone 6s

Pil değişimi sonrasında eski iPhone’ların performansı ne kadar değişiyor? [Video]

Teknoloji devi Apple, biliyorsunuz 2017’yi “iPhone yavaşlatma” olayı ile kapattı. Artık çok gündeme gelmeyen bu konuyu sonlandırmak adına pil değişim sürecinde indirim yapan şirket, eskiyen pilleri nedeniyle yavaşlayan iPhone’ları tekrardan eski performansına getirmeye başladı. Peki burada ne kadarlık bir fark oluşuyor? İşte cevabı;

Bunu göstermek isteyen Bennett Sorbo, sahibi olduğu iPhone 6s‘i ile pil değişim süreci öncesinde ve sonrasında bir video çekti. Yukarıda izleyebileceğiniz video, farkın hatırı sayılır orada olduğunu gösteriyor. Uygulamaların açılıp kapanmasını bırakın internet sitelerinin yüklenmesi sürecinde dahi gerçekten gözle görülür bir artış elde ediliyor. Apple’ın eskiyen pil nedeniyle telefon kapanmasın diye yaptığı performans düşüşü, gerçekten can sıkıyor. Ancak pili değiştirmek bu performansı ilk günkü haline getirebiliyor. Ayrıca Geekbench testinden eski pille 2.485 puan alan telefon, yeni pille bunu 4.412’ye çıkartıyor. Bu da sürecin sayısal farkını gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için Apple eski iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamada hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.