reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPad yavaşlatma pil

Apple, eskiyen piller nedeniyle iPad’leri de yavaşlatıyor mu?

iPhone’ları bilerek yavaşlattığı açıklaması üzerinden bir kaç hafta geçen Apple, biliyorsunuz bu konuda birçok dava ile uğraşıyor. Peki hiç merak ettiniz mi? Teknoloji devi eskiyen piller nedeniyle iPad’leri de yavaşlatıyor mu?

Tüm detaylarına aşağıda ulaşabileceğiniz “iPhone yavaşlatma olayı”, söylendiği kadarıyla iPad tarafında geçerli değil. Bunu şirket “iPhone Pili ve Performansı” makalesinde açıkça belirtiyor. Şirket iPhone’ların ani kapanmasını önleyen güç yönetimi özelliğinin sadece iPhone’a özgü olduğunu ve diğer ürünleri için geçerli olmadığını söylüyor. Bunun arkasında ise iPad’lerin büyük bataryalarının olduğu düşünülüyor. Örneğin iPhone 6’da 1.810 mAh pil yer alırken, iPad Air 2’de tam 7.340 mAh’lık pil bulunuyor. Bu kapasite farkı zaman içerisinde meydana gelen performans düşüşlerinden iPad’lerin etkilenmemesini sağlıyor. Ayrıca iPad’ler iPhone’lar kadar aşırı şekilde kullanılmıyor. Ek olarak iPad’lerin anlık kapanması da büyük sorunlar yaratmıyor. iPhone bir iletişim aracı olduğu için kapanması şirket tarafından kabul edilmiyor. Yani özet olarak iPad’ler iPhone’lar gibi eskiyen piller nedeniyle yavaşlatılmıyor. Ancak yeni yazılım güncellemeleri sonrasında eski iPad’lerin performans açısından sürünür hale geldiği de biliniyor.

Apple eski iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamada hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.