reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone yavaşlatma

Eski iPhone’ları yavaşlattığı için özür dileyen Apple, önemli bir de indirim yaptı

iPhone‘ları kasıtlı olarak yavaşlattığını açıklaması sonrası gündemeden düşmeyen teknoloji devi Apple, bugün resmi bir açıklama yayınladı. Şirket açıkça tüm kullanıcılarından özür diledi.

Bugün beklenmedik bir adım atarak buradaki açıklamayı yayınlayan Apple, açıklamasına ilk olarak herkesten özür dileyerek başlıyor. Hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen şirket, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. iPhone’ları uzun süre kullanılabilir tutmak için çalıştıklarına değinen firma, sorunun merkezini oluşturan pil konusuna da bir kez daha açıklık getiriyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Buna ilk olarak iOS 10.2.1 ve “iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus ile iPhone SE” modelleriyle başlandığını söyleyen Apple, iOS 11.2 ile sürecin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tarafına da getirildiğini belirtiyor.

Apple iPhone yavaşlatma

Peki Apple’ın iPhone’lar için bundan sonraki adımı ne olacak?

Resmi açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla süreç bu şekilde devam edecek. Yani piller kimyasal olarak eskidiği zaman anlı kapanmalar olmasın diye yine performans kayıpları yaşancak. Ancak bu uzun vadeli bir adım. Pek kısa vadede ne olacak? Burada Apple güzel bir adım atıyor ve daha önce 50 ile 79 dolar arasında değişen garanti dışı batarya değişim ücretini 29 dolara çekiyor. Bu sayede kişiler kimyasal olarak eskiyen bataryalarını direkt olarak resmi servislerde 29 dolar ödeyerek değiştirebiliyor. Bu değişim sonrasında telefonlar tekrardan orijinal performanslarına geri dönüyor.

Hepsine ek olarak 2018’in başında iOS içerisine bir “pil durumu” göstergesinin getirileceği belirtiliyor. Burada kişiler pillerinin kimyasal yaşını görebilecek ve performans kayıplarından önce giderek cihazının pilini değiştirebilecek. Ayrıca şirket batarya performans kaybına bağlı anlık kapanmaları önleyecek yeni sistemler üzerinde de çalışacağını söylüyor.

Apple’ın bu açıklamasını ve attığı adımı nasıl buldunuz?