reklamı kapat

POPÜLER

iPhone’unuzun pilini değiştirmenize gerek var mı? Nasıl anlarsınız?

Kısa bir süre önce Apple, iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattığını kabul etmiş ve kullanıcılardan özür dilemek zorunda kalmıştı. Ardından bu problemi telafi edebilmek için garanti kapsamı dışındaki pil değiştirme ücretlerinde indirime gitmişti. Peki iPhone’unuzun pilinin telefonunuzu yavaşlatıp yavaşlatmadığını nasıl anlarsınız? Aslında bunun oldukça kolay birkaç yolu bulunuyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse, Apple’ın iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı uzun süredir konuşulan bir iddiaydı. Fakat bu iddia temellendirilememiş, teknoloji devi de durumu kabul etmemişti. Fakat geçtiğimiz günlerde bu durum değişti ve Apple’dan beklenen açıklama geldi. Bu açıklamada pillerin zaman içinde performansını koruyamadığı söyleniyor. Yani telefonların aniden kapanmasına engel olabilmek için iPhone’ların yavaşlatılması gerekiyor. Bu durum iPhone kullanıcılarını hiç memnun etmedi. Apple da durumu düzeltmek adına pil değişim ücretlerinde indirime gittiklerini duyurdu. Hatta Türkiye için pil değişim fiyatları da belli oldu. Peki iPhone’unuzun pili değiştirmeniz gerekiyor mu? Bu soruyu yanıtlayabilmek için kullanabileceğiniz birkaç uygulama bulunuyor.

Kullanılabilecek uygulamalar

coconutBattery, Battery Life ve iMazing pille alakalı olarak detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlıyor. Örneğin coconutBattery’de pil kapasiteniz, anlık doluluk oranı, şimdiye kadar cihazı kaç kez şarj ettiğiniz ve cihazın güncel kapasitesini görebiliyorsunuz. Genellikle test ürünlerinin performansını görmek için kullandığımız Geekbench 4 de bu noktada size yardımcı olabilir. Uygulamayı indirip gerekli testleri yaptıktan sonra Apple’ın telefon hızınızı düşürüp düşürmediğini anlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlar doğrultusunda Apple’ın indiriminden yararlanıp iPhone’unuzun pilini değiştirmeniz mümkün. Son olarak Apple Türkiye’nin pil değişimini 129 TL‘ye gerçekleştirdiğini de hatırlatalım.