reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone pil değişim ücreti

Apple, Türkiye için yeni “iPhone” pil değişim fiyatını açıkladı

iPhone‘ları kasıtlı olarak yavaşlattığını açıklaması sonrası herkesten özür dileyen Apple, bu mesajı Türkiye sayfasında da yayınladı. Bu mesaj ile Türkiye için yeni “iPhone” pil değişim fiyatı da belli oldu.

Hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

İşte Apple’ın yeni iPhone pil değişim ücreti

Şimdiye kadar garanti dışında kalan telefonların bataryasını 319 TL ile 190 TL arasında değiştiren Apple, yaptığı indirim ile bunu 129 TL’ye çekiyor. 29 dolar yurt dışı değişim fiyatının karşılığı olan bu rakam, kullanıcıların kendisini riske atmadan yeni pil ile yollarına devam etmesine imkan tanıyor. Yeni bir telefon almaktan kat ve kat ucuz olan bu işlem, doğal olarak cihazın pil ömrünü de uzatıyor. Bunlara ek olarak şirket, 2018‘in başında iOS içerisine bir “pil durumu” göstergesinin getirileceği belirtiliyor. Burada kişiler pillerinin kimyasal yaşını görebilecek ve performans kayıplarından önce giderek cihazının pilini değiştirebilecek.