reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone yavaşlatma

iPhone yavaşlatma davasında Apple’dan 113 milyon dolarlık uzlaşma

Apple, bir kez daha iPhone yavaşlatma davasında büyük bir uzlaşmaya gitti. Firma sürecin kapanması için büyük rakamlar ödemeye devam ediyor.

Apple’a hatırlarsınız geçtiğimiz yıl Fransa merkezli olarak iPhone’ları yazılım güncellemesi üzerinden yavaşlattığı için 25 milyon euroluk bir para cezası kesilmişti. Daha sonra yine iPhone yavaşlatma konusunda ABD merkezli bir haber gelmiş, Apple mahkeme ile anlaşma yoluna giderek 500 milyon dolara kadarlık bir ceza ödemesini kabul etmişti. iPhone’ları “gizli olarak” yavaşlattığı gerekçesiyle yine ABD merkezli başka bir davada da yargılanan Apple, burada da konuyu kapatmak adına uzlaşma yolunu seçti. Firmanın bu sefer ödeyeceği rakam ise 113 milyon dolar olarak açıklandı. Apple ayrıca gelecekte buna benzer adımlarda daha “şeffaf” olması konusunda anlaşmaya gitti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Apple iPhone yavaşlatma işlemini neden yapıyordu?

Hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtmişti. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu aktarıyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor.

Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

İlginizi çekebilir

Eğlence ve öğrenme amaçlı ilginç robot köpek