reklamı kapat

POPÜLER

iPhone apple

İtalya’dan Apple tarafına 10 milyon euroluk iPhone cezası

Teknoloji devi Apple, bu sefer İtalya’dan gelen bir ceza haberi ile gündemde yer alıyor. Bu sefer konunun merkezinde iPhone ve su geçirmezlik yer alıyor.

Apple, İtalya antitröst (tekelcilik karşıtı) kurumu tarafından 10 milyon euro cezaya çarptırıldı. Bunun arkasında ise iPhone modellerinin su geçirmezliği konusunda Apple’ın reklamlar üzerinden kullanıcıları yanlış yönlendirmesi yer alıyor. Apple’ın iPhone’ların su geçirmezlik özellikleri konusunda kişileri tam olarak bilgilendirmesi gerektiğini belirtiyor. Burada hangi cihazın, hangi derinlikte, ne kadar kalabildiği gibi bilgilerin reklamlar üzerinden açık olarak verilmesi isteniyor. Apple biliyorsunuz genelde bu tarz detayları ancak resmi sitesindeki destek bölümünde veriyor. Kurum aynı zamanda Apple’ın iPhone modelleri için sıvı hasarları garanti kapsamına almamasını da doğru bulmuyor. Kurum iPhone’lar su geçirmez olarak tanıtılıyorsa sıvı hasarı da garanti kapsamında olmalı açıklamasını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple geçtiğimiz hafta iPhone yavaşlatma konusunda uzlaşma kararı ile gündemdeydi

Apple’a hatırlarsınız geçtiğimiz yıl Fransa merkezli olarak iPhone’ları yazılım güncellemesi üzerinden yavaşlattığı için 25 milyon euroluk bir para cezası kesilmişti. Daha sonra yine iPhone yavaşlatma konusunda ABD merkezli bir haber gelmiş, Apple mahkeme ile anlaşma yoluna giderek 500 milyon dolara kadarlık bir ceza ödemesini kabul etmişti. iPhone’ları “gizli olarak” yavaşlattığı gerekçesiyle yine ABD merkezli başka bir davada da yargılanan Apple, burada da konuyu kapatmak adına uzlaşma yolunu seçti. Firmanın bu sefer ödeyeceği rakam ise 113 milyon dolar olarak açıklandı. Apple ayrıca gelecekte buna benzer adımlarda daha “şeffaf” olması konusunda anlaşmaya gitti.

İlginizi çekebilir

Eğlence ve öğrenme amaçlı ilginç robot köpek