reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone yavaşlatma

25 dolarlık iPhone yavaşlatma cezası ödemeleri ABD’de başlıyor

Teknoloji devi Apple, kastılı olarak yapıldığı iddia edilen iPhone yavaşlatma konusunda ABD’de çarptırıldığı cezaları ödemeye başlıyor.

2020 Mart ayında iPhone yavaşlatma konusunda ABD merkezli olarak uzun süredir devam eden bir davada Apple, mahkeme ile anlaşma yoluna giderek 500 milyon dolara kadarlık bir ceza ödemesini kabul etmişti. iPhone’ları “gizli olarak” yavaşlattığı gerekçesiyle yargılanan Apple, süreci kabul etmesiyle ABD’deki iPhone 6 ve iPhone 7 serisinin sahiplerine 25 dolar kadar ödeme yapacak da denilmişti. Davanın aktif üyelerinin ise 3.500 dolara kadar ödeme alacağı zamanında gelen bilgiler arasında yer alıyordu. İşte bu 25 dolarlık ödemelerin bugün itibariyle ABD merkezli olarak başlayacağı duyuruldu. Sadece ABD vatandaşlarının yararlanacağı bu ödeme, elbette ne Apple ne de kullanıcılar için fazla değil. Ancak 25 dolar 25 dolardır deniyor ve birçok eski iPhone sahibinin parayı almak için başvuracağı aktarılıyor. Ancak çok büyük çoğunluk 25 dolar için bu süreçle uğraşmak istemediğini aktarıyor. iPhone yavaşlatma konusunda teknoloji devi ilk defa direkt olarak son kullanıcılara ödeme yapıyor. Bu 25 dolarlık ödemenin ABD dışına çıkmayacağını özellikle belirtelim.

Apple iPhone yavaşlatma işlemini neden yapıyordu?

Geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtmişti. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu aktarıyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor.

Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecekten gelen akıllı telefonu modeli