reklamı kapat

POPÜLER

ios 11.2.2 iphone

Yeni “iOS 11.2.2” güncellemesi iPhone’ları yavaşlatıyor mu?

Teknoloji devi Apple, hatırlarsınız geçtiğimiz gün Spectre açığına özel iOS 11.2.2 güncellemesini yayınlamıştı. Peki bu güncelleme iPhone’ları yavaşlatıyor mu? Bu konuda farklı sonuçlar var.

Teknoloji dünyası işlemci açıkları Meltdown ve Spectre hakkında konuşmaya devam ediyor. Birçok firma soruna karşı güncelleme yayınlarken, geçtiğimiz günlerde bunlar arasına Apple da dahil olmuş ve iOS 11.2.2‘yi kullanıma sunmuştu. Safari içerisinde yapılan çalışmalarla Spectre’nin önünü kapatan güncelleme, geliştirici Melvin Mughal‘a göre iPhone 6’yı yüzde 41 düzeyinde yavaşlatıyor. Başka bir araştırma ise durumun bu kadar dramatik olmadığını gösteriyor. Diğer testlere göre yeni güncelleme iPhone 6’yı sadece yüzde 10 civarından yavaşlatıyor. Bu durumun iPhone 6s’de de bu düzeye olduğu görülürken, düşüş iPhone’un modeli yükseldikçe azalıyor. Yani yeni iOS sürümü iPhone 7 ve sonrasında hissedilebilecek kadar bir performans kaybı yaşatmıyor. Bu durumun elbette pil tabanlı kasıtlı yavaşlatma işlemiyle bir alakası bulunmuyor. Bu testler sadece sürümler arasındaki farkları değerlendiriyor.

iOS 11.2.2 her şeye rağmen kurulması gereken bir güncelleme

Test sonuçlarının gösterdiği kadarıyla iOS 11.2.2 cihazları az da olsa yavaşlatıyor. Ancak bu güncellemeyi yüklemeyin anlamına gelmiyor. Bu yeni güvenlik açıkları gerçekten tehlikeliler ve donanım tabanlı oldukları için büyük sorunlar yaratabiliyorlar. Bu yüzden en kısa zamanda güncelleme yapmakta fayda var. Bunu sadece iOS için söylemiyoruz. Eğer bilgisayarınıza ya da Android telefonunuza yeni güvenlik güncellemesi geldiyse mutlaka güncelleme yapın.

YORUMLAR