reklamı kapat

POPÜLER

Apple Spectre iOS 11.2.2 , macOS High Sierra 10.13.2 güncelleme

Spectre güvenlik açığına özel iOS 11.2.2 ve macOS High Sierra 10.13.2 güncellemeleri yayında

Teknoloji devi Apple, CES 2018’in yoğun gündemine çok önemli iki güncelleme soktu. Dakikalar önce Spectre açığına özel iOS 11.2.2 ve macOS High Sierra 10.13.2 güncellemeleri yayınlandı.

Biliyorsunuz son günlerde teknoloji dünyasının en çok konuştuğu konuların başında işlemci açıkları Meltdown ve Spectre yer alıyor. Intel, AMD ve ARM işlemcileri tehlikeye sokan bu açıklar, şu an son kullanıcıyı direkt olarak vurmuyor olsa da gelecek için büyük risk yaratıyor. Geçtiğimiz gün bu konuda bir açıklama yapan ve tüm Mac ve iOS cihazların bu açıklardan etkilendiğini açıklayan Apple, bunu çözmek için biraz önce iOS 11.2.2 ve macOS High Sierra 10.13.2 güncellemeleri yayınladı. iOS 11.2, macOS 10.13.2 ve tvOS 11.2 güncellemeleriyle Meltdown’a bazı önlemler alan teknoloji devi, yeni güncellemeler ile Spectre’nin de önünü kapatıyor. Önünü kapatıyor diyoruz çünkü Spectre donanımsal olarak çözülmesi gereken bir açık. Şirket sadece Safari üzerinde yaptığı değişiklikler ile olayın önünü kesiyor ve gizli bilgilere buradan erişilmesini engelliyor. Yani güvenlik şu an sadece Safari için kurulabiliyor. Diğer saldırılardan korunmak için App Store harici uygulama yüklemekten kaçınmak gerekiyor. Ayrıca diğer tarayıcılarda da bilinmeyen bağlantılar için tedbirli olunması gerekiyor.

Spectre’ye karşı koruma sunan iOS 11.2.2 ve macOS High Sierra 10.13.2 şu an indirilebiliyor

Yeni güncellemeler iCihazların “Yazılım Güncelleme” bölümünden, macOS tarafında ise App Store’dan elde edilebiliyor. Güncel saldırılardan korunmak adına mutlaka sistemlerin güncellemesi tavsiye ediliyor. Güncellemelerin ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var.