reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple nihayet açıkladı; Hangi cihazlar işlemci açığından etkileniyor?

Dün ortaya çıkan işlemci açıkları Meltdown ve Spectre‘nin Intel, AMD, ARM ayırt etmeden her cihazı etkilediğini yazmıştık. Derin bir sessizliğe gömülen Apple‘dan ilk cevap geldi.

Teknoloji dünyası oldukça kötü bir dönemden geçiyor. İşlemci açıklarının birbiri ardına ortaya çıkması tüm kullanıcıları tehditlere karşı açıkta bırakmış durumda. Üstelik bu açık bilgisayarlarla da sınırlı değil. Mobil cihazlar da etkileniyor. Şirketler ise ardı ardına açıklamalar yaparken Apple derin bir sessizliğe gömülmüştü. Firma nihayet sessizliğini bozdu ve hangi cihazların Meltdown ve Spectre’den etkilendiğini açıkladı. Cevap ise korkutucu. Firma, tüm Mac ve iOS cihazların bu açıklardan etkilendiğini yayınladığı blog postunda kaydetti. Ancak bu zamana kadar açıktan faydalanan herhangi bir saldırının yapılmadığını da ekledi.

Tüm cihazlar tehlikede

Firma Meltdown’la başa çıkabilmek için iOS 11.2, macOS 10.13.2 ve tvOS 11.2 güncellemelerinde çeşitli önlemler aldığını belirtiyor. Apple Watch’un Meltdown’dan etkilenmediği kaydediliyor. Spectre içinse Safari’ye önümüzdeki günlerde bir güncelleme gelecek. Firmanın Meltdown konusunda da kesin koruma sağladığını söyleyemeyiz. Zaten blog yazısında da “App Store gibi güvenilir kaynaklardan, güvenilir yazılımları indirmenizi öneririz.” diyor. İlerleyen zamanlarda yeni güncellemelerin yayınlanacağı da belirtirdi. Güncellemeleri de aksatmadan indirmek şu noktada büyük önem taşıyor. Apple’ın yaptığı resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.