reklamı kapat

POPÜLER

meltdown and spectre

Bilgisayarınız işlemci açıklarına karşı güncelleme aldı mı? [Yayınlanan güncellemeler]

Meltdown ve Spectre açıklarıyla beraber teknoloji dünyası paniğe sürüklenmiş durumda. Bu açıklar karşısında sizin sisteminiz güvende mi?

Siber güvenlik açısından son dönemlerin en büyük açığı olarak görülen Meltdown ve Spectre, yazılımcıları canından bezdirmiş durumda. Şirketlerin “acil durum” bayrağını çektiği açık, bilgisayar ve mobil kullanıcılarının hemen hepsini etkiliyor. Bu açık sayesinde hackerlar mobil cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve bulut cihazları da dahil olmak üzere istedikleri cihazlardan tüm belleği çalabiliyor. Haliyle hemen her firma hızlı tepki göstermek için ya güncelleme yayınladı ya da gelecek güncelleme için bir tarih verdi. Bu açıklara karşı korunmak için bu güncellemelerin kullanıcılar tarafından yapılmasının çok büyük önem taşığıdığının altını tekrar tekrar çizelim. Aşağıda yer alan tam listeden bilgisayarınızın sistem açıklarına karşı güncelleme alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Güncellemelerin ciddi bir performans düşüşü yaratacağını da hatırlatalım.

Intel işlemciler

Intel şimdilik güncelleme üzerinde çalışanlardan. Şirket yaptığı resmi açıklamada önümüzdeki hafta sonuna kadar bir güncelleme yayınlayacağını kaydetti. Bu güncellemeyle beraber şirketin son 5 yılda ürettiği işlemcilerin yüzde 90’ından fazlasında iyileşme bekleniyor. Ancak bu iki açığın 20 yıllık işlemcilere kadar uzandığını hatırlatalım…

macOS

Apple yaptığı açıklamada tüm cihazlarının bu açıktan etkilendiğini kaydetti. Sadece Apple Watch’un Meltdown’dan etkilenmediğini belirten firma, Aralık 2017’de yayınlanan macOS High Sierra 10.13.2 güncellemesiyle beraber sorun için bir düzeltme yayınladığını söyledi. Firma ayrıca Spectre için de yakın zamanda bir güncelleme yayınlayacak. Açıklara karşı sürekli çalıştıklarını ve yeni güncellemelerle durumu iyileştirmeye çalıştıklarını belirten firma güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama indirilmemesini önerdi. Apple’ın güvenlik güncellemesi High Sierra, Sierra ve El Capitan’ı kapsıyor.

Güncelleme: Apple, macOS High Sierra 10.13.2’yi yayınladı.

Windows

Duruma hızlı tepki veren firmalardan biri de Microsoft. Şirketin klasik salı günleri yayınlanan güvenlik güncellemesi kullanıcılarla buluşacak ancak firma ondan önce bir acil durum güncellemesi yayınladı bile. Windows 10 işletim sistemli cihazlarda otomatik olarak yüklenen güncellemeyi otomatik yüklemeyi bir şekilde kapattıysanız mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Microsoft, Windows 7 Service Pack 1 ve Windows 8.1 kullanıcılarının da bu güncellemeyi mutlaka yapması gerektiğini belirtiyor.

Windows işletim sistemli bilgisayarı olan ancak Microsoft ürünü kullanmayan kullanıcıların ayrıca bir de bilgisayar üreticilerinden güncelleme beklemesi gerektiğini de hatırlatalım. Çünkü aygıt yazılım güncellemesi de gerekiyor söz konusu açıklar için. Öte yandan Surface sahibi kullanıcılar güncelleme aldı. Tam liste aşağıda görülebilir:

• Surface Pro 3
• Surface Pro 4
• Surface Book
• Surface Studio
• Surface Pro Model 1796
• Surface Laptop
• Surface Pro with LTE Advanced
• Surface Book 2

Ubuntu

Ubuntu için henüz bir yama bulunmuyor. Ancak çok yakında yayınlanacağı açıklandı.

iOS ve watchOS

Apple yaptığı açıklamada Meltdown için Aralık 2017’de yayınlanan iOS 11.2 ve tvOS 11.2 güncellemelerinde yama barındırdığını açıklamıştı. Apple Watch’un Meltdown’dan etkilenmediğini belirten firma, watchOS’e güncelleme gelmeyeceğini belirtti. Spectre konusunda ise yakın zamanda güncelleme geleceği belirtilirken, kullanıcıların uygulama indirme konusunda dikkatli olması gerektiği eklendi.

Güncelleme: Apple, iOS 11.2.2’yi yayınladı.

Android

Google yaptığı açıklamada “Android platformunda bu açıklardan yararlanmak oldukça zor ve sınırlı sayıda cihaz için geçerli” diyor. Aralık 2017’de üreticilerle bir güvenlik yaması paylaştığını da duyurdu. Ancak Android güncellemelerinin dağıtımı oldukça yavaş olabiliyor. Çünkü üreticiler kendi güncelleme tarihlerini belirliyor ve bazı eski Android cihazları güncelleme dahi almayabilir.

Pixel ve Nexus sahiplerinin bu ay yeni bir yama alması bekleniyor. Pixel kullanıcıları için otomatik olarak yapılacak olan güncellemeyi Nexus kullanıcılarının kabul etmesi gerek.

Chrome

Chrome 64, 23 Ocak’ta yayınlanacak. Meltdown ve Spectre’ye karşı koruma da içeriyor. Ancak 23 Ocak’a kadar Chrome kullanıcıları için başka bir alternatif daha sunulmuş durumda. “Site izolasyonu” olarak adlandırılan bu özelliğin performans sorunları doğurabileceği ekleniyor. Yine de daha güvenli bir deneyim için site izolasyonunu buradaki adımları takip ederek aktif hale getirebilirsiniz.

Safari

Safari için henüz ne yazık ki bir güncelleme yayınlanmadı. Ancak Apple yaptığı açıklamada yakında tarayıcı için bir güncelleme yayınlayacağını duyurdu. Net bir tarih ise ne yazık ki yok. Diğer firmalar performans sorunundan dem vursa da Apple, Safari güncellemesinden sonra fark edilir boyutta bir yavaşlama olmayacağını belirtiyor.

Firefox

Mozilla’nın Kasım 2017’de yayınladığı Firefox 57 sürümünde belli başlı güvenlik önlemleri bulunuyor. Spectre’den sonra firma Firefox 57.0.4’ü de kullanıcılarla buluşturdu.

Microsoft Edge ve Internet Explorer

İşletim sistemi konusunda elini çabuk tutan Microsoft, tarayıcıları için de güncelleme yayınladı.