reklamı kapat

POPÜLER

microsoft

Microsoft, Windows’un “acil durum” güncellemesi için tarih verdi

İşlemci açıklarıyla boğuştuğumuz şu günlerde Microsoft acil durum güncellemesi yayınlayacağını duyurdu. Yazılım güncellemesi işlemci açıklarını kapatmaya ve Windows kullanıcılarını korumaya odaklanıyor.

Bu sabah sizlerle 20 yıllık cihazların hemen hepsini etkileyen iki yeni işlemci açığının detaylarını paylaşmıştık. Bu konuda yazılım üreticilerin de elini çabul tutması gerekiyor. Dün Intel x86‘larda yer alan kernel açığıyla beraber ciddi bir güvenlik tehditinin tam ortasında kaldığımız şu günlerde Microsoft ilk güncellemesini çıkarmaya hazırlanıyor. Windows 10 cihazlarında otomatik gerçekleşecek olan güncelleme Türkiye saati ile gece 01:00‘da bilgisayarlara dağıtılacak. Güncelleme Windows’un eski sürümleri için de dağıtılacak ancak Windows 7 ya da Windows 8 gibi cihazlarda önümüzdeki salıya kadar otomatik olarak indirilmeyecek.

Aygıt yazılımı için güncelleme gerekiyor

Microsoft her ne kadar elini çabuk tutsa da Intel, AMD ve diğer üreticilerin de güncellemeler çıkarması gerekiyor. Aynı zamanda anti-virüs firmalarının da sistemlerini güncellemesi ve kernel’e yönelik koruma sağlaması gerekiyor. Bu güncelleme ve yamaların sistemlerin daha yavaş çalışmasına sebep olabileceğini de ekleyelim. Hatırlarsanız dün yazdığımız Intel açığı haberinde, açığın kapanmasının yüzde 5 ile yüzde 30 arasında bir performans düşüşüne sebep olabileceğini belirtmiştik. Skylake ve daha yeni mimariye sahip işlemcilerde büyük bir performans düşüşü beklenmiyor. Ancak daha eski işlemcilerde can sıkıcı performans düşüşleri gözlemlenebiliyor. Yeni güncellemenin kernel üzerine yoğunlaştığını hatırlatalım. Meltdown ve Spectre konusunda yapılacak çalışma ile ilgili şimdilik net bir bilgi yok.