reklamı kapat

POPÜLER

intel

Intel işlemcilerde bulunan yeni açık kullanıcılara pahalıya mal olacak

Intel işlemcili cihaz sahiplerini kötü bir haber bekliyor. İşlemcide keşfedilen yeni hatanın giderilmesi bilgisayarınızda ciddi performans kaybına sebep olabilir.

Zaman zaman keşfedilen güvenlik açıkları yayınlanan yamalarla kapatılabiliyor. Ancak bazı senaryolar var ki söz konusu açığı kapatmak için ciddi fedakarlıklarda bulunmak gerekiyor. Intel’in CPU’larında bulunan yeni açık cihazların kernel’e (çekirdek) işlenen verilere ulaşmayı sağlıyor. Bu alanda sunulan hafıza işletim sisteminin en temel bileşenleri için ayrılıyor ve bu sistemlerin donanımla iletişimini sağlıyor. Bu açık sayesinde kötü niyetli yazılımlarla şifre ve benzeri korumalı içeriklerin sızması da olası hale geliyor. Kernel’deki tasarım hatası Windows, Linux ve macOS işletim sistemlerine gelecek ciddi bir yazılım güncellemesiyle kapatılabilir. Ancak ne pahasına?

Ciddi performans düşüşüne hazır olun

Tasarım hatasının detayları şimdilik kullanıcılarla paylaşılmıyor. Yazılımcılar açık kaynak kodlu Linux için hızla çalışırken Microsoft’un da salı günü yayınlanacak güncelleme ile gerekli değişimleri yapması bekleniyor. Ancak söz konusu güncellemenin ciddi bir performans düşüşüne sebep olacağı söyleniyor. Register’ın hazırladığı rapora göre cihazlarda yüzde 5 ile yüzde 30 arası bir performans düşüşü yaşanacak. Aynı durum Apple’ın 64 bit macOS’u için de geçerli. Söz konusu açık Intel x86 donanımında yer alıyor ve mikrokod ile düzeltilebilecek bir seviyede değil. İşletim sistemi seviyesinde bir güncelleme yapılması ya da kullanıcıların işlemcilerini değiştirmesi ve bu hatayı içermeyen yeni bir işlemci alması gerekiyor. Register’ın yayınladığı detaylı rapora buradan ulaşabilirsiniz.