reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Intel işlemcilerde açık

Intel işlemcilerdeki açık, 2015 ve sonrası tüm bilgisayarları riske atıyor

İşlemci pazarının lideri konumunda bulunan Intel‘in güvenlik açığı nedeniyle başı belada. Şirketin işlemcilerinde bulunan bir açık 2015 ve sonrası tüm bilgisayarları çok büyük riske atıyor.

Resmi olarak yapılan açıklama durumun korkutucu bir seviyede olduğunu gösteriyor. Sorun direkt olarak Intel Management Engine etrafında kendisini gösteriyor. Şirket tarafından yönetim motoru ya da kısaca ME olarak isimlendirilen bu sistem, bilgisayarlara uzaktan erişim konusunda görev yapıyor. Ancak onda keşfedilen açık, hackerların uzaktan sisteminizde kötü niyetli yazılım çalıştırmasına, ayrıcalıklı erişim sağlamasına ve bilgisayarları ele geçirmesine izin verebiliyor. Bu açık resmi açıklamaya göre Pentium, Celeron, Atom ve Xeon işlemciler ile birlikte altıncı, yedinci ve sekizinci nesil Core işlemcileri (Skylake, Kaby Lake ve Kaby Lake R) etkiliyor. 2015 ve sonrasında satışa çıkan tüm masaüstü ve dizüstü sistemleri ortada bırakan açık, sunucu ile nesnelerin interneti cihazlarını da vuruyor.

Intel güvenlik güncellemesi için adımı attı

AMD‘nin ancak son dönemde atağa geçtiği düşünüldüğünde bu açık milyonlarca bilgisayarı risk altında bırakıyor. Kişilerin bilgisayarlarında açık olup olmadığını kontrol etmesi için hazırlanan ücretsiz araç ise buradan indirilebiliyor. Şirketin sorunun çözümüne karşı önerisi ise yazılım güncellemelerini kontrol etmek. Bu sorunun çözümü için Dell ile Lenovo gibi firmaların “firmware” güncellemesi göndermesi gerekiyor. Uzun süredir ME konusunda uyarılan şirketin bu kadar büyük çaplı bir olay karşısında yapacakları ise büyük merak uyandırıyor.