reklamı kapat

POPÜLER

Intel AMD

Intel ile AMD yeni işlemci için ortaklık kuruyor [Video]

İşlemci pazarının iki ezeli rakibi Intel ve AMD, dizüstü bilgisayarlar için yeni nesil bir işlemci için ortaklık kurduklarını duyurdu.

Intel‘in söylediği kadarıyla bu işlemci şirketin Core altyapısını AMD‘nin grafik teknolojileriyle birleştiriyor. Sekizinci jenerasyon Core ailesinde yer alacak işlemci, bünyesinde Radeon mühendislerinin elinden çıkacak özel bir grafik birimini barındırıyor. Şirket yaptığı açıklamada “işlemci, grafik birimi ve yüksek bant genişliğine sahip bellekleri” yeni geliştirilen Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB) teknolojisiyle bir araya getirileceğini belirtiyor. Bu teknoloji aşağıda yer alan görselde görebileceğiniz üzere saydığımız üç önemli ara birimi ufaltarak tek bir forma sokuyor. Böylelikle de ince / küçük dizüstü bilgisayar kasalarında yüksek performans elde edilebiliyor. AMD’nin Ryzen serisi işlemcilerini tehdit etmeyecek yeni işlemci, daha çok “ultra portatif” dizüstü modellerinde karşımıza çıkacak. Ekstra bir donanım ihtiyacı olmadan birçok popüler “çok oyunculu oyunu” açabileceği söylenen işlemci, taşınabilirliği bozmadan hatırı sayılır oyun keyif sunacak deniyor.

Intel AMD

Intel ve AMD ortaklığıyla kalın dizüstüler tarihe mi karışacak?

İki devin bu proje için bir araya gelmesi elbette son kullanıcı için harika görünüyor. Performans ile taşınabilirlik arasındaki farkı ortadan kaldıran tek, EMIB teknolojisini ilk kullanan ürün olarak da öne çıkmayı başarıyor. Boyutları büyütmeden yüksek performans kağıt üzerinde harika görünürken, yeni işlemcilere sahip dizüstülerin önümüzdeki aylarda raflardaki yerini alacağını belirtiyor.

Video