reklamı kapat

POPÜLER

Intel ve AMD işlemci

Intel ile AMD’nin ortak işlemcisinden yeni detaylar

İşlemci pazarının iki ezeli rakibi Intel ve AMD, geçtiğimiz aylarda yeni bir işlemci için ortaklık kurduklarını duyurmuştu. İşte bu işlemcinin yeni detayları ortaya çıktı.

Intel‘in söylediği kadarıyla bu işlemci şirketin Core altyapısını AMD‘nin grafik teknolojileriyle birleştiriyor. Core ailesinde yer alacak işlemci, bünyesinde Radeon mühendislerinin elinden çıkacak özel bir grafik birimini barındırıyor. Ortaya çıkan son detaylara göreyse bu merak edilen işlemci “Core i7-8809G” ismine sahip. Şirketin resmi bir listesinde görünen (Daha sonra kaldırıldı) işlemci, pGPU olarak geçen Radeon RX Vega M GH grafik birimiyle dikkatleri üzerine çekiyor. İstenirse “HD Graphic 630” grafik birimiyle de elde edilebileceği söylenen işlemci, 4 çekirdek ve 8 izlek birimine sahip. Detaylarda 3,1 GHz hızında çalıştığı görülen işlemci, iki kanallı DDR-2400 RAM desteğiyle geliyor ve TDP değeri 100W olarak görünüyor. Temel olarak bir Kaby Lake işlemci olarak nitelendirilen Core i7-8809G, hız aşırtmaya da uyumlu görünüyor.

Intel ve AMD işlemci

Şirket daha önce yaptığı açıklamada “işlemci, grafik birimi ve yüksek bant genişliğine sahip bellekleri” yeni geliştirilen Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB) teknolojisiyle bir araya getirileceğini belirtmişti. Bu teknoloji saydığımız üç önemli ara birimi ufaltarak tek bir forma sokuyor. Şimdiye kadar dizüstüler için olduğu konuşulan işlemci, Intel’in listesinde masaüstü versiyonlar arasında yer alıyor. Ekstra bir donanım ihtiyacı olmadan birçok popüler “çok oyunculu oyunu” açabileceği söylenen işlemci, Vega temelli pGPU ile yeni bir devri başlatacak gibi görünüyor.

Intel ve AMD ortaklığı heyacan veriyor

Konusunda uzman bu iki devin bu proje için bir araya gelmesi son kullanıcı için harika görünüyor. Performans ile taşınabilirlik arasındaki farkı ortadan kaldıracak işlemci, son kullanıcıya da satılacak gibi duruyor. Tüm detaylar içinse sayılı günler kalan CES 2018’in beklenmesi gerekiyor.

Video