reklamı kapat

POPÜLER

Intel ekran kartı

Intel’den ekran kartı pazarını değiştirebilecek hamle

İşlemci devi Intel ekran kartı pazarında yer almıyor. Kendi grafik işlem birimleri de beklenen düzeyde olmayan şirket işe aldığı eski AMD yetkilisi Raja Koudri ile pazarı değiştirmek istiyor.

Intel geçtiğimiz günlerde AMD ile bir ortaklık kurmuş ve bu işlemcide Radeon mühendislerinin elinden çıkacak özel bir grafik biriminin yer alacağını açıklamıştı. Yani gelişmiş bir grafik birimi için rakibinin kapısını çalan şirket, aradan kısa bir süre geçmeden Raja Koudri‘yi işe aldığını duyurdu. Koudri çok önemli isim çünkü AMD’de Radeon ekran kartlarının başında bulunuyordu. Şirketin güncel olarak çıkarttığı tüm üst düzey ekran kartlarından sorumlu olan tecrübeli yönetici, artık işlemci devinin kanatları altında bulunuyor. Koudri yapılan açıklamaya gören yeni kurulan “Core and Visual Computing Group” bölümünün başında görev yapacak. Bu departman tahmin edebileceğiniz üzere özel grafik birimleri geliştirecek.

Intel ekran kartı

Intel, ileride harici ekran kartı pazarına girer mi?

Şirket yapılan açıklamaya göre Nvidia ve AMD‘nin çekiştiği harici ekran kartı pazarına girmek istiyor. Üst düzey ekran kartı pazarında aktif olarak mücadele edeceğini belirten Intel, Raja Koudri ile sürece sıfırdan başlamayacak gibi görünüyor. AMD’den önce yaklaşık 4 yıl boyunca Apple‘da da görev alan Koudri, işlemci devinin doğru bir tercih yaptığını gösteriyor.