reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X’e sanal home tuşu ekleme [Nasıl yapılır?]

iPhone X tanıtıldığından beri herkesin konuştuğu bir şey varsa o da Touch ID‘nin yani parmak izi okuyucunun kaldırılması. Aynı zamanda home (ana ekran) tuşu görevi de gören bu alan artık tamamen ekranla kaplanmış durumda. iPhone X’i kontrol edebilmek için ise tuş yerine belirli hareketler kullanılıyor. Fakat pek çok kullanıcı henüz bu yeniliğe ayak uydurabilmiş değil. Bu problemi iPhone X’e sanal home tuşu ekleyecek aşabilirsiniz.

Aslına bakarsanız sanal home tuşu ekleme iPhone’un uzun zamandır sahip olduğu bir özellik. Temelde ana ekran tuşunun bozulması ardından kullanıcılara sanal bir alternatif sunmayı amaçlıyordu. Fakat kimi iPhone kullanıcıları sanal home tuşunu kullanmayı tercih ediyordu. iPhone X’in gün yüzüne çıkmasıyla birlikte bu özellik daha fazla rağbet görecek gibi duruyor. Çünkü sanal home tuşu bir anlamda iPhone X’in ana ekran tuşuna kavuşmasına yardımcı oluyor.

Birkaç adımda gelen kolaylık

Sanal home tuşunu kullanılabilir hale getirmek ise oldukça kolay. Bunun için telefonunuzda ayarlar kısmına geliyorsunuz. Ardından genel kategorisine tıklıyorsunuz. Burada erişilebilirlik başlığı yer alıyor. Bu kategori altında ise AssistiveTouch seçeneği görülüyor. Buradan AssistiveTouch özelliğini aktif hale getiriyorsunuz. Ardından özel eylemler başlığı ardından tek dokunuş, çift dokunuş, uzun bas gibi seçeneklere farklı işlevlet atanabiliyor. Bu aşamaların ekran görüntülerini paragrafın üzerinde yer alan galeride bulabilirsiniz.