reklamı kapat

POPÜLER

Intel AMD Vega işlemci Radeon

AMD Vega GPU’ya sahip ilk Intel işlemciler duyuruldu; yeni çağa hazır mısınız?

İşlemci pazarının iki büyük rakibi Intel ve AMD, geçtiğimiz aylarda yeni bir işlemci için ortaklık kurduklarını duyurmuştu. İşte bu ortaklığın meyveleri CES 2018 kapsamında resmi olarak görücüye çıkartıldı.

Intel‘in bu yeni işlemci ailesi şirketin Core altyapısını AMD‘nin grafik teknolojileriyle birleştiriyor. Yapılan açıklamada “işlemci, grafik birimi ve yüksek bant genişliğine sahip bellekleri” yeni geliştirilen Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB) teknolojisiyle bir araya getirildiği belirtiliyor. Bu teknoloji saydığımız üç önemli ara birimi ufaltarak tek bir forma sokuyor ve bu da çok daha ufak ama güçlü cihazlar anlamına geliyor. İki devin CES 2018 kapsamında görücüye çıkarttığı işlemcileri i5-8305G, i7-8705G, i7-8706G, i7-8709G ve en üst seviyede i7-8809G model isimlerine sahip. Sekizinci jenerasyon işlemciler içerisinde dizüstü için Radeon RX Vega M GL ve mini bilgisayarlar için Radeon RX Vega M GH ekran kartı entegre olarak yer alıyor. 4GB HMB2 VRAM’e sahip bu grafik birimleri söylendiği kadarıyla ciddi oyun performansı ortaya koyabiliyor. Bu noktada şirket GL versiyonun NVIDIA GTX 1050‘den 1,4 kat, GH versiyonun ise NVIDIA GTX 1060′dan yüzde 10 daha yüksek “oyun performansı” ortaya koyabildiğini belirtiyor. Ayrıca yeni işlemcilerin üç yıl eski Intel Core i7 ve Nvidia GTX 950M’li bir sisteme üç kat fark attığı söyleniyor. Şirket birçok modern oyunun saniyede 60 kare oynatılabileceğini söylüyor. Bu incecik dizüstüler için harika görünüyor.

Intel AMD Vega işlemci Radeon

Intel ve AMD ortaklığı heyacan veriyor

Belirtmek lazım Radeon Vega grafik birimine sahip Core i7 ve Core 5 i5 işlemciler en üst seviyede yer alıyor. Yani bu işlemcilerin üst seviye bilgisayarlar (Firmalar ve modeller henüz açıklanmadı) içerisinde yer alacağı belirtiliyor. Ancak iki güçlü donanımın bu şekilde bir araya gelmesi son kullanıcı için harika duruyor. Bu daha büyük pile sahip dizüstüler ve ufak gövdelerden yüksek performans alınması anlamına geliyor. Özetle mobil oyunculuk esas şimdi başlıyor.

Video