reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia Xavier

Sürücüsüz geleceğe bir kala: Karşınızda inanılmaz güçlü Nvidia Xavier

Sürücüsüz otomobil sistemlerine büyük önem veren Nvidia, bu konuda hızlı başlayan CES 2018‘i de boş geçmedi. Şirket performansıyla hayranlık uyandıran süper otomobil bilgisayarı Xavier‘i tanıttı.

Nvidia’nın DRIVE P2X platformunun en yeni üyesi Xavier, temel olarak bir sürücüsüz otomobil beyni ya da başka bir deyişle süper bir bilgisayar. Sürücüsüz otomobillerin yapay zeka ve analiz işlemlerini üzerine alan ürün, şimdiye kadar yapılmış en güçlü seçenekler arasında yer alıyor. Şirket CEO’sunun CES 2018 sunumunda tanıttığı kadarıyla bu bilgisayar 9 milyardan fazla transistöre, 8 çekirdekli işlemciye ve tam 512 çekirdekli Volta grafik birimine sahip. 30 watt güç harcayarak saniyede tam 30 trilyon işlem gerçekleştirebilen ürün, söylendiği kadarıyla 2 milyar dolarlık bir araştırma geliştirme çalışmasının sonucu. Sunduğu güçle tamamen sürücüsüz Seviye 5 otonomu bir adım ileriye taşıyan Xavier, bu gücüyle otomobillerin sensör sayısını da artırabiliyor. Aynı zamanda kamera çözünürlüklerini de yükselten bilgisayar, artık insanlardan daha iyi farkındalık seviyesi sunuyor. Bu da gelecek için çok büyük önem arz ediyor. Sürücüsüz sistemler daha şimdiden bizden iyi hale geliyor.

Nvidia Xavier ile geleceğe güç veriyor

Şu an hayatımızda büyük değişiklikler gerçekleştiremeyecek olan bu süper bilgisayar, dediğimiz gibi gelecek için büyük önem arz ediyor. Bize hiç ihtiyaç duymadan kilometre yol yapacak otomobillere güç verecek bilgisayar, detaylarına burada ulaşabileceğiniz Peagasus‘un üstüne konumlandırılıyor. Yani gelinen en son nokta olan Xavier, hayal edileni gerçek kılacak gibi duruyor.