reklamı kapat

POPÜLER

Renault Clio

Hibrit sistem destekli motor, konsept üzerinden güncellenecek tasarım; 2019 Renault Clio’dan ilk detaylar

Bu yıl içerisinde tanıtılması beklenen 2019 Renault Clio, sınıfının gerekliliklerini taşıyacak özelliklerle karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

B segmentindeki kompakt modeller arasında en çok tercih edilenlerden birisi olan Renault Clio’da uzun bir süredir ciddi değişim gözlemlemiyoruz. Son olarak LED ışıklandırma ve tampon olmak zere ufak çapta bir makyaj operasyonu geçiren araç şu aşamada artık standartların altında kalmış durumda. Polo, ve Fiesta gibi rakipleri karşısında eli güçlendirilmesi gereken Clio için, buradan oluşan farkındalık ile çalışma yürüten Renault cephesinden ilk detaylar da gelmeye başladı. Auto Expess’e yeni modelle ilgili önemli bilgiler paylaşan marka, motor bölümüne elektrik sisteminin gireceğine de işaret ediyor. Lakin şu aşamada hemen heyecanlanmamakta fayda var.

Motorda ana hedef değerleri düşürmek

Tasarımıyla da ilgili ipuçlarının verildiği 2019 Renault Clio’nun ilk adımda motoruyla başlayalım. Halihazırda dizel motorların Avrupa’da karşı karşıya kaldığı yasaklama sürecinden ötürü motor kısmı Clio için çok önemli. 2019 yılında satışlarına başlamayı planladıkları yeni modelde plug-in hybrid seçeneğinin kesinlikle olmayacağını belirten Renault yetkilileri, “elektrik” kısmında bizlere 48V’luk sistemini işaret ediyor. Mercedes ve Audi’nin modellerinde gördüğümüz bu sistem yakıt tüketimi ve karbon salınımı konusunda önemli iyileştirmeleri beraberinde getirirken motora ek güç de sağlayabiliyor. Benzinli motorların tercih edilmesi konusunda, yakıt tüketimini düşürmek durumunda olan Renault’nun elektrik sistemiyle ilgili bir diğer çalışması da ağırlığı düşürme odaklı olacak. Bu da yeni Clio’da önemli oranda hafifleme görebileceğimiz anlamına geliyor.

Tasarımın odağı Symbioz

Yeni Renault Clio’nun tasarımı ve kokpiti kısmında ise neyse ki elimizde baz alınacak olan bir model var. Markanın tasarım şefi Laurens van den Acker‘in işaret ettiği bu nokta ise oldukça başarılı bir dönüşlerin alındığı Symbioz konseptinden başkası değil. Dış tasarım kısmında hatları daha da kalınlaştırılmış ve C formlu LED farlar daha da öne çıkartılmış bir Clio’nun bu bağlamda bizleri beklediğini söyleyebiliriz. Kokpitte de önemli değişimlerin yapılacağını belirten van den Acker, “Multimedya ekran çok daha kullanışlı ve büyük olacak. Burada sunulacak yazılımsal destekle bağlanılabilirlik kısmını da değiştireceğiz.” diyerek malzeme kalitesinin de artırılacağının altını çizdi. Elektronik destek asistanlarıyla fren-gaz işlemini kendi kendine yapabilecek olan Clio’nun bu yıl Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtabileceği de şimdilik masada görünen parçalar arasında.