reklamı kapat

POPÜLER

Temsa imzalı sürücüsüz otobüsün çıkış tarihi belli oldu

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen özel bir etkinlikte sahne alan Temsa sürücüsüz otobüs, dört yıllık zaman dilimi içerisinde hazır hale getirilecek.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk tamamen elektrikli yerli otobüsüyle adından söz ettiren Temsa, geleceğin teknolojileri üzerine olan adımlarına bir yenisini daha eklemek için artık gün sayıyor. Sürücüsüz otobüs çalışmalarını hız veren şirket, ilk elektrikli otobüs modellerinden birisi olan MD9 electriCITY’i seri olarak pazara sürmesinin ardından ailenin otonom üyesi için ilk konsept aracını Münih’te gerçekleşen Nvidia Europe GTC etkinliğinde sergiledi. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen 15 bine yakın aracı, bugüne kadar 70’e yakın ülkeye ihraç etmeyi başaran TEMSA, sürücüsüz otobüsü 2022 yılında seri üretime hazır hale getirmeyi planlıyor.

Geliştirme sürecinden detaylar

TEMSA’nın teknolojik gelişim stratejisinin en önemli ayaklarından biri olan sürücüsüz araç teknolojisi için çalışmalar şirketin Adana’daki tesislerinde yaklaşık 2 yıldır yoğun halde devam ediyor. TÜBİTAK, Galatasaray Üniversitesi ve Infotech firmalarının işbirliğiyle birlikte şu anda konsept olarak gördüğümüz projenin hazır hale getirildiğini söyleyebiliyoruz. Bu noktada merak edilen noktaların başında otobüsün ne gibi yeteneklere sahip olduğu geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzerinde sürücüsüz otomobillerden bildiğimiz lazer, lidar ve kamera gibi destekler barındıran otobüs bu vesileyle çevredeki nesneleri tespit edebiliyor. Araçta, her iki yan ve üst kısımda birer adet olmak üzere toplam 3 adet LIDAR bulunuyor. LIDAR sistemi sayesinde lazer darbeleri aracılığıyla çevredeki nesne ve yüzeylerin uzaklığı ölçümleniyor. Bunun dışında araçta, çevredeki diğer araçları ve insanları algılamaya yarayan bir adet kızılötesi stereo kamera yer alıyor. Ayrıca aracın üzerinde bulunan iki adet ilave kamera da çevredeki nesne varlığının teyidini sağlıyor. Radar ise çevredeki araçların tespiti ve araçlarla otobüs arasındaki mesafenin hesaplanması için kullanılıyor. Tamamen hazır hale geldiğinde durağa yanaşıp yolcu alıp tekrar yoluna devam edebilecek nitelikte olacak otobüste verilerin analiz edilmesi ve derin öğrenme için Nvidia PX2 bilgisayar sistemi kullanılıyor.