reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’nin ilk elektrikli yerli otobüsü: Temsa Avenue EV

07 Aralık 2016

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü Temsa Avenue EV, İstanbul’da düzenlenen etkinlikle ilk kez yüzünü gösterdi.

Son 5 yılda ivmesini artıran elektrikli araçların toplu taşımaya yansıyan kısmında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ciddi adımlar atılıyor. Şubat 2015 temelleri atılan ve günümüz itibarıyla karşımıza çıkan Avenue EV, Türkiye’nin bu alandaki en önemli hamlesi. Temsa ve Aselsan ortaklığıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü, bu geçiş sürecinde gerek yurt içinde kullanabileceği gerekse yurt dışına ihraç edebileceği bir model olarak karşımızda duruyor.

temsaavenue2
Toplamda 12 metrelik uzunluğa sahip olan Temsa Avenue EV’de 35 oturan, 52 ayakta olmak üzere toplamda 87 yolcu aynı anda seyahat edebiliyor. Otobüs içerisinde ayrıca 1 adet tekerlekli sandalyeli yolcu taşıma bölümünün de bulunduğunu belirtelim. Elektrikli olmasından ötürü gerek sürücü gerekse yolcular için üst düzey konforlu bir yolculuk vadeden Temsa Avenue EV’de araç içi internet ve veri bağlantı noktaları da es geçilmemiş. Elektronik ve mekanik aksamlarının tamamı yerli üretim olan otobüste sürücünün önünde yer alan bilgi paneli LCD ekrandan oluşuyor ve bunun da yazılımsal geliştirmeleri proje içerisinde yer alan mühendisler tarafından geliştiriliyor.

250 kW‘lık motoruyla 2.700 Nm tork değerine sahip olan Temsa Avenue EV, kullanım ve taşınan yolcu sayısına bağlı olarak tek şarj ile en az 50 en fazla 70 km‘lik bir menzil değerine sahip. Duraklarda yer alacak şarj istasyonlarıyla anlık şarj olabilen otobüs, hızlı şarj özelliğiyle birlikte 8 dakikada tam doluluğa erişebiliyor. Elektrikli otobüsü Avenue EV’nin yanı sıra, Avenue iBUS, MD9 ElectriCITY ve Opalin City gibi akıllı otobüs çalışmalarını önümüzdeki yıllarda geliştirerek devam edeceğinin de altını çizen Temsa, Amerika dahil olmak üzere 66 ülkeye ihracatını sürdürüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Türkiye’nin ilk elektrikli yerli otobüsü: Temsa Avenue EV” için 4 cevap

 1. Adem Demirtaş dedi ki:

  70KM çok az bikere. Tamam yapmışsınız güzel olmuş, ayrıca 35 oturan ne demek ya heleki en azı o olmuş!

 2. temsa dedi ki:

  Verilerde bir yanlışlık yok dimi? menzili 50 km ve bataryası hızlı şarj ile 8dk da doluyor?

 3. Volkan YILMAZ dedi ki:

  Araştıralım hata varsa düzeltelim. Okurla diyaloğa girmeyelim.

  Beni bilgilendirin lütfen.

  Volkan YILMAZ

  LOG Dergisi
  Genel Yayın Yönetmeni

  Eski Büyükdere Caddesi Maslak İş Merkezi
  No:37 Kat: 5 34398 Maslak – İstanbul

  T : 0212 256 67 67 / 104
  F : 0212 256 34 33

  @volkanyilmaz | http://www.log.com.tr

 4. LOG dedi ki:

  Merhaba.

  Temsa tarafından yayınanlan resmi duyuru şu şekilde:

  8 dakikada tam şarj

  Global ihtiyaçlar göz önüne alınarak, çevreci bir bakış açısıyla geliştirilen Avenue EV, fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikle çalışıyor. 8 dakikada tam şarja ulaşabilen hızlı şarj özelliği sayesinde duraklarda kısa süreli şarjlarla kesintisiz hizmet sunuyor. Elektrikli çekiş sistemi ile sıfır karbon emisyonuna sahip çevreci otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı ve son teknolojiyle donatıldı. Klima sistemleri ile yolcu kabini hem soğuk hem de sıcak havalarda konforlu seyahat imkânının yanı sıra araç içi internet ve veri bağlantısı opsiyonu da sunuyor. Avenue EV; 35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu alabiliyor. Geniş iç hacme sahip Avenue EV, ASELSAN’ın geliştirdiği yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli elektrikli çekiş sistemi sayesinde uzun süre bakım gerektirmeden yüksek verimle hizmet verebiliyor. Araç, tek sarjla 50-70 km gidebiliyor.”

  Kaynak: http://www.temsa.com.tr/basinOdasiDetay.aspx?id=3097