reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’nin ilk elektrikli yerli otobüsü: Temsa Avenue EV

 - Güncelleme: 07 Aralık 2016 14:12

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü Temsa Avenue EV, İstanbul’da düzenlenen etkinlikle ilk kez yüzünü gösterdi.

Son 5 yılda ivmesini artıran elektrikli araçların toplu taşımaya yansıyan kısmında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ciddi adımlar atılıyor. Şubat 2015 temelleri atılan ve günümüz itibarıyla karşımıza çıkan Avenue EV, Türkiye’nin bu alandaki en önemli hamlesi. Temsa ve Aselsan ortaklığıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü, bu geçiş sürecinde gerek yurt içinde kullanabileceği gerekse yurt dışına ihraç edebileceği bir model olarak karşımızda duruyor.

temsaavenue2
Toplamda 12 metrelik uzunluğa sahip olan Temsa Avenue EV’de 35 oturan, 52 ayakta olmak üzere toplamda 87 yolcu aynı anda seyahat edebiliyor. Otobüs içerisinde ayrıca 1 adet tekerlekli sandalyeli yolcu taşıma bölümünün de bulunduğunu belirtelim. Elektrikli olmasından ötürü gerek sürücü gerekse yolcular için üst düzey konforlu bir yolculuk vadeden Temsa Avenue EV’de araç içi internet ve veri bağlantı noktaları da es geçilmemiş. Elektronik ve mekanik aksamlarının tamamı yerli üretim olan otobüste sürücünün önünde yer alan bilgi paneli LCD ekrandan oluşuyor ve bunun da yazılımsal geliştirmeleri proje içerisinde yer alan mühendisler tarafından geliştiriliyor.

250 kW‘lık motoruyla 2.700 Nm tork değerine sahip olan Temsa Avenue EV, kullanım ve taşınan yolcu sayısına bağlı olarak tek şarj ile en az 50 en fazla 70 km‘lik bir menzil değerine sahip. Duraklarda yer alacak şarj istasyonlarıyla anlık şarj olabilen otobüs, hızlı şarj özelliğiyle birlikte 8 dakikada tam doluluğa erişebiliyor. Elektrikli otobüsü Avenue EV’nin yanı sıra, Avenue iBUS, MD9 ElectriCITY ve Opalin City gibi akıllı otobüs çalışmalarını önümüzdeki yıllarda geliştirerek devam edeceğinin de altını çizen Temsa, Amerika dahil olmak üzere 66 ülkeye ihracatını sürdürüyor.

İLGİLİ HABERLER