reklamı kapat

POPÜLER

Sürücülere veda süreci başlıyor; NVidia’dan dünyanın ilk beşinci seviye otonom teknolojisi [Video]

Yerini aldığı modeli katlayan bir yapıyı beraberinde getiren yapay zeka destekli sistem, bilim kurgu filmlerinin senaryolarını gerçeğe dönüştürecek.

Audi başta olmak üzere birçok önemli otomobil üreticinin otonom sürüş teknoloji ortağı olan NVidia, sektörün kaçınılamaz sonunu ilk hazırlayan üretici olmak konusunda fazlasıyla kararlı. Google ve Bosch‘un da üzerinde AR-GE süreci yürüttüğü sürücüsüz otomobil teknolojilerinde dünyanın ilk beşinci seviye teknolojisi NVidia’dan geldi. Pegasus kod adıyla tanıtımı gerçekleştirilen yapay zeka destekli bilgisayar, uzun süredir kullanılan Drive PX platformunun geldiği son noktayı da temsil ediyor. Saniyede 320 trilyon bilgi işleme yeteneğine sahip olduğu açıklanan sistem bu özelliğiyle yerini alacağı yapıdan 10 kat daha hızlı şekilde işlem gerçekleştirebilecek.


Bu zamana kadar konsept projelerle duyduğumuz beşinci seviye otonom sürüş teknolojisinin ne anlama geldiğini anlamak adına ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bu teknolojiyi üzerinde barındıran otomobillerle birlikte artık direksiyon başında bir kullanıcıya ihtiyaç kalmıyor. Bir diğer değişle otomobil fuarlarında gördüğümüz, içerisinde toplantı yapılabilecek bir ofis şeklinde tasarlanan otomobil kokpitleri için de süreç resmen başlıyor. Bugünün en gelişmiş araçlarından 50 ila 100 kat daha yoğun şekilde bilgi işleyebilmesiyle de yeteneklerinden ipucu veren Pegasus, 2018‘in ikinci yarısından itibaren NVidia’nın geliştirici partnerleri için kullanıma hazır şekilde sunulacak.

VİDEO