reklamı kapat

POPÜLER

Nissan’ın otonom sürüş teknolojisine “uzay araştırmalarından” destek

ProPilot sisteminin geliştirilmesi kapsamında NASA ile birlikteliğe gittiğini duyuran Nissan, süreci kusursuz hale getirmek konusunda kararlı.

Otonom sürüş teknolojisini bünyesinde geliştiren birkaç markadan biri konumunda olan Nissan, halihazırda satışa sunduğu ürün gamında bunu fena sayılmayacak seviyelerde veriyor. ProPilot olarak isimlendirdiği bu teknolojiyi en yeni donanımlar ve gerçek dünya verileriyle eşleyerek geliştiren markanın artık çok daha ciddi bir ortağı var. Resmi kaynaklardan gelen ilk bilgiler doğrultusunda Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile gerçekleştirilen bu ortaklıkta, uzaman operatörleri tarafından izlenen otonom sistemlerin takibi söz konusu. NASA ile birlikte Federal Havacılık Kurulu‘nun da içerisinde bulunacağı bu programa “Kesintisiz Otonom Mobilitesi” adı verildi.

Programın öncelikli noktaları

Uzman ekipleri bir araya getirecek olan Kesintisiz Otonom Mobilite programındaki ilk hedef her türlü kötü duruma karşı verilebilecek tepkileri içeriyor. Sürüş sırasında değişmekte olan yol durumlarından kaçınmak için alternatif rotaların üretimi bu bağlamda öne çıkan ilk parçalardan birisi. NASA’nın Nissan’a bu konudaki yardım yöntemi, Mars‘ta araştırma yapan araçların iletişiminde kullandığı robot teknolojisi ile benzerlik gösteriyor. Buna ek olarak hava araçlarındaki trafiği kontrol eden takip sistemlerinin bir benzerini yine Nissan’ın otonom teknolojisinin geliştirilmesi adına merkeze alınacağını da detaylar arasında görebiliyoruz. İnsan faktörünü tamamen ortadan kaldırma odaklı olarak beşinci seviye otonom teknolojisi baz alınan bu yapının ilk örneklerini ne zaman sokaklarda göreceğimiz ise şimdilik merak konusu. Elektrikli otomobillerin gelişimiyle paralel seviyede seyreden bu gelişmeler bize çok fazla uzak değil.