reklamı kapat

POPÜLER

Nissan ProPILOT

Nissan’dan tam otonom geleceğe ilk adım: ProPILOT

Nissan, bugün önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Otonom araç teknolojilerine büyük önem veren firma, ProPILOT teknolojisini gerçek trafiğe çıkarttı.

2020 yılında birden fazla otonom aracı satışa sunmak isteyen otomobil devi, bugün Nissan ProPILOT teknolojisine sahip aracını Tokyo sokaklarına çıkarttı. Özel modifiye eldilen INFINITI Q50 üzerinde yürütülen test, tamamen otonom olarak gerçekleştirildi. Benzerlerden farklı olarak neredeyse belli olmayan bir otonom donanımı kullanan şirket, prototip olmasına rağmen başarılı sonuçlar elde ettiğini belirtiyor. Teste çıkartılan aracın üzerinde 12 sonar, 12 kamera, lazer ve radarın yer aldığını açıklayan şirket, aracın yüksek çözünürlüklü harita ile kendi kendine gidebildiğini söylüyor. Otoban yanında şehir içi yollarda da gidebilen otonom otomobil, sürücüsüne sadece gidilecek adresi girme ihtiyacı bırakıyor.

Nissan ProPILOT geleceğe hazır

Şirketin otonom teknolojisi hali hazırda satılan bazı modellerde de yer alıyor. Fren, direksiyon ve gaz pedalını kontrol edebilen sistem, halen insan gözetimine ihtiyaç duyuyor ancak insansız geleceğe de hazır bulunuyor. Direksiyon üzerine konulan bir butondan aktif edilen PILOT, çevresini aktif olarak tarıyor ve önündeki araca göre sıfıra kadar frenleme yapabiliyor. Bunun yanında bazı diğer otomatik özellikleri de bulunan sistem, şu an gerçek hayattan çok yüklü miktarda veri topluyor.