reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia otonom araç

Nvidia CEO’su otonom araç modellerinin trafiğe çıkış tarihini açıkladı

Teknolojilerini birçok farklı alan yönlendiren Nvidia, bildiğiniz gibi otonom araç tarafına da büyük önem veriyor. Otonom araçlar bir açıklama yapan şirket CEO’su Jensen Huang ise beklenen gelecek için iyimser bir tarih veriyor.

Tayvan’dan düzenlenen bir etkinlikte konuşan Jensen Huang,  otonom araç modellerinin sadece 4 yıl içerisinde günlük hayatın bir parçası olacağını belirtiyor. Bunu gelişen yapay zeka sistemlerine dayandıran CEO, kısaca 2021 yılı itibariyle tamamen otonom araçların yollarda olacağını söylüyor. Bu noktada hem “seviye 4” hem de “seviye 5” araçlardan bahseden Huang’ın, tüm araçların sürücüsüz hale geleceği tarihi ise tahmin etmek istemediği belirtiliyor. Bunu tahmin etmek gerçekten çok zor görünüyor çünkü şu an trafikte milyonlarca normal araç modeli bulunuyor.

Nvidia otonom araç alanının öncülerinden

Nvidia otonom araç

Şirket hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda “Pegasus” kod adlı süper bilgisayarını tanıtmıştı. Uzun süredir geliştirilen Drive PX platformunun en son hali olan Pegasus, saniyede 320 trilyon bilgi işleme yeteneğine sahip. Dünyanın ilk beşinci seviye teknolojisi olarak lanse edilen Pegasus, sürücülere olan  ihtiyacı gerçek anlamda ortadan kaldırabiliyor. Seviye 5 otonom özelliğe sahip arabalar içerisinde siz yokken dahi yolculuk yapabiliyor. 2018’in ikinci yarısından itibaren şirketin ortakları tarafından kullanılacak olan Pegasus, Jensen Huang‘ın gelecek tahminin de en büyük güvencesi konumunda bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER