reklamı kapat

POPÜLER

Plastik şişe

Plastik şişe kullanarak betonu güçlendirmek mümkün mü?

Yaşadığımız dünya beton yapılar üzerine kuruluyor ve bu nedenle de bilim insanları sürekli olarak betonu güçlendirmenin yolunu arıyor. MIT öğrencileri ise plastik şişe kullanarak ilginç bir çözüm bulmuş görünüyor.

Betonu plastik şişe kullanarak güçlendirme fikri ilk bakışta kulağa saçma gelebilir. Plastik gibi yumuşak bir maddenin beton gibi sağlam bir maddeyi güçlendirmesi akla yatmıyor. Ancak MIT öğrencileri ilginç bir keşfe imza atmış durumda. Yapılan araştırmaya göre plastik, gama ışınlarına maruz bırakıldığı zaman güçleniyor. Radyasyona uğramış plastiği çimento ile karıştıran araştırma ekibi, normalden yüzde 20 daha güçlü beton elde ettiklerini belirtiyor. Bu noktada plastik şu şişesi kullanan ekip, bu yöntem ile çevreye de fayda sağlıyor. Her yıl milyarlarca şişe çöpe atılıyor ve geliştirilen teknik onların kullanımını da tamamen değiştirecek gibi görünüyor.

Plastik şişe atıklarını çimentoya karıştırmak yeni bir fikir değil

Araştırma detaylarında yer aldığı kadarıyla başka araştırmacılar da plastiği çimento içerisine karıştırmanın denemelerini yapmış. Bu araştırmalar MIT ekibinden farklı olarak betonu daha güçsüz hale getirmiş. Yapılan incelemelerde de plastik içeren betonunun daha yoğun kristalliğe sahip olduğu belirlenmiş. Burada en önemli noktaysa ortaya çıkan beton içerisinde herhangi bir radyasyona rastlanmamış olması. Bu detay betonun gündelik yaşamda kullanılabilir olduğunu gözler önüne seriyor.