reklamı kapat

POPÜLER

Plastik şişe ve poşetleri filament olarak kullanan 3D kalem [Video]

Piyasada birçok 3D yazma özelliğine sahip kalem bulunuyor. Bu kalemler tasarım ve bazı işlevler bakımından birbirinden ayrılsa da temelde aynı işi yapıyor. 3D kalemlerin filamentlerinin yüksek fiyatlara satılıyor olması, birçok kişinin bu ürünlere sahip olmasının önüne geçiyor. Renegade adlı bu kalem belki en ince veya en hafif 3D kalem değil. Ancak filament olarak geri dönüştürülebilir malzeme kullanmasıyla rakiplerine fark atıyor. 

İçerisinde bir ısıtıcı düzeneğin yer aldığı kalem, ChupaCut adı verilen plastik şişeyi kaleme uygun bir şekilde kesen araçtan gelen plastiği içerisinde eritiyor ve kısa sürede 3D çizimler yapabilmeyi mümkün hale getiriyor. Geliştiricinin belirttiğine göre plastik olan her materyal filament olarak kullanılıyor ve böylece farklı renkler elde edilebiliyor. Burada karar tamamen kullanıcıya bırakılmış durumda. 3, 6, 9 ve 12 milimetre kalınlığında filamentlerin kullanılabildiği cihazda istendiği takdirde normal satılan filamentler de kullanılabiliyor.

Hem masrafları büyük ölçüde azaltan hem de doğanın korunmasına yardımcı olan Renegade, Kickstarter’da kısa süre içerisinde istediği rakama ulaşmış durumda. Renegade’e tek başına sahip olmak için 60 sterlin destek vermek yeterli oluyorken ChupaCut şişe kesme aparatını da isterseniz 80 sterlini gözden çıkarmanız gerekiyor. Renegade’in 2017’nin ocak ayında destekçilere ulaştırılacağı ifade ediliyor.

VİDEO