reklamı kapat

POPÜLER

3D baskı filament üretici

3D baskı maliyetini düşüren yerli girişim: FlaX [Video]

3D baskı hayatımızın her alanına yavaş yavaş çözümler sunmaya başlıyor. Ayrıca yepyeni bir geri dönüşüm imkanı da sağlıyor. Yerli proje FlaX de, geri dönüşümle evde filament üretmeyi mümkün kılıyor.

3D baskı gerek endüstriyel düzeyde gerekse günlük hayatta pek çok sorunumuzu çözüyor. Ancak bu teknoloji beraberinde filament tüketimini de getiriyor. Farklı farklı alternatifleri bulunan filament malzemeler, baskı almayı sağlarken elbette alınan baskıya göre maliyeti de artırıyor. Hem geri dönüşüm sağlayan hem de baskı maliyetini düşüren yerli girişim FlaX ise evde kendi filamentinizi üretmeyi mümkün kılıyor. Turkcell Arı Kovanı’nda fon desteği bekleyen proje ile evde saatte 1 kg filament üretmek mümkün. Hem de dilediğiniz renkte.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3D baskı için ekonomik çözüm

72 saat aralıksız olarak çalışabilen Flax üretim hattı kiti içinde FlaX WraPPer (sarıcı) ve FlaX ShreDDer (kırıcı) olmak üzere opsiyonel sayılabilecek ek elemanlar yer alıyor. Ancak bize göre daha hızlı ve pürüzsüz bir deneyim için bu parçalar neredeyse elzem. WraPPer yani sarıcı, FlaX’ın ürettiği filamenti tekere sarıyor. Böylelikle üretildiği gibi uğraşmadan doğrudan filamenti 3D yazıcıya takabiliyorsunuz. Ancak üretici ekip “WraPPer olmadan da 0,3 hassasiyet ile” üretim yapılabileceği notunu düşmüş.

FlaX ShreDDer ya da kırıcı ise geri dönüştürmek istediğiniz ürünleri parçalayarak hammadde haline getiriyor. Dönüştürüebilir ürünler evsel atıklar (pet şişe, plastik tabak,plastik oyuncaklar) ve hatalı üretim atıkları (3D yazıcılarda üretim sırasında oluşan basım hatalı parçalar için PLA, ABS, PETG, NYLON vs.) olarak kaydedilmiş. Ancak geri dönüşüm olmadan da ayrıca granül halde malzeme satın alarak çalışmak mümkün. Böylelikle dilediğiniz renkte ürün üretebilirsiniz.

Tüm seti satın almak istiyorsanız o zaman 1.300 TL‘yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Filament üreten ürünün tekil fiyatı ise 699 TL. Arı Kovanı’nda ürünün sayfasına buradan ulaşabilir, siz de farklı başlıklar altında destek vererek hedeflenen bağışa katkıda bulunabilirsiniz.