reklamı kapat

POPÜLER

HP desteğiyle 3D baskı ilaç devri başlıyor

3D baskı teknolojileri ilaç üretiminde de kendini gösteriyor. HP, Center for Disease Control için biyoyazıcı temin ediyor.

Hastalık Kontrol Merkezi (Center for Disease Control – CDC), HP pilot programını duyurdu. İlaçlara karşı dayanıklı bir bakteri için ilaç geliştirmeye çalışan CDC, HP biyoyazıcılarla bu süreci kısaltmayı ve daha tasarruflu hale getirmeyi amaçlıyor. Pilot programla antibiyotik testinin hızlanmasının yanı sıra, fazla ilaç kullanımı gibi risklerin de ortadan kaldırılması bekleniyor. Cihazların ilk olarak New York, Minnesota, Tennessee ve Wisconsin’deki bölge laboratuvarlarına gönderileceği kaydediliyor. HP biyoyazıcılar kullanılarak hazırlanan ilaçların testleri ise 2019 mali yılının ilk çeyreğinde gerçekleşecek. Bu da Kasım 2018 ile Ocak 2019 arasındaki süreyi kapsıyor. Ana odak noktasının dayanıklı bakteri türü olduğu kaydediliyor. Pilot programda HP’nin yeni D300e Digital Dispenser BioPrinter modellerinin kullanılacağı açıklamalar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP çalışmalara yardımcı olacak

Bu süreçte HP’nin CDC’ye sadece biyoyazıcı bağışında bulunmadığı, firmanın bu pilot süreci yakından takip edeceği belirtiliyor. Testlerin başarılı olması durumda daha geniş çaplı yazıcı kullanımına ilişkin çözümlerin araştırılacağı da açıklandı.