reklamı kapat

POPÜLER

3D baskı silah

3D baskı ateşli silahlara mahkeme kararı

Seattle üst mahkemesi, Austin, Teksas’taki Defense Distributed firmasının 3D yazıcılar üzerinde bastırılabilecek ufak kalibreli silahlara ait tasarımları satmasını yasakladı.

3D yazıcılar sadece hobi ve endüstriyel alanlarda değil aynı zamanda bireysel silahlanma alanında da kullanılıyor. 3D yazıcı sahibi kullanıcılar doğru baskı tasarımlarıyla kendi silahlarını basabiliyor. Buna uygun olacak şekilde ufak kalibreli silahlara ait tasarımlar yapan ve bu tasarımları kullanıcılarla paylaşan Defense Distributed’un ise bu eylemleri mahkemece yasaklandı. Barack Obama yönetimi tarafından dava edilen Defense Distributed, temmuz sonu sonuçlanan ilk davasını kazanmış ve silahların tasarımlarını internette paylaşabileceğine dair onay almıştı. Ancak Seattle üst mahkemesinin kararı beğenmeyip yeniden dava açmasıyla paylaşım yasağı geri geldi. Şirketin kurucusu, 29 yaşındaki Cody Wilson ise şimdilerde çözümü “bağışlarda” arıyor. Tasarımlarını halka açık şekilde paylaşamayan Wilson, “DefCad yasağını kaldırın” ismi altında bağış kabul ederek tasarımları bağış atanlar ile paylaşmaya devam ediyor. 400 bin dolarlık hedefi bulunan Wilson’ın şu zamana kadar 140 bin dolar topladığı kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Takip edilemiyor

3D baskı silahlar pek çok sorunu ve tehlikeyi beraberinde getiriyor. Ev üretimi olan bu silahlar hükümetlerce takip edilemiyor. Ancak asıl tehlike kullanılan malzeme yüzünden ortaya çıkıyor. Ağırlıklı olarak plastik malzeme kullanılan 3D baskı silahlar havalimanı ve benzeri yerlerde tespit edilmesi güç hale geliyor. Bu da halkın güvenliği için ciddi bir tehdit anlamına geliyor.