reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar Land Rover NVIDIA

Grubun diğer üyelerine ışık tutacak; Jaguar-Land Rover ile NVIDIA otonom sürüş için ortaklığa gidiyor

Elektrifikasyon dönüşümünü sürücüsüz araç teknolojileriyle desteklemek isteyen Jaguar-Land Rover, NVIDIA ile geleceğe şekilde verecek çalışmalar gerçekleştirecek.

Geçtiğimiz süreçte duyurduğu “Reimagine” planı kapsamında elektrifikasyon ve otonom sürüş teknolojilerinin tamamını kapsayan yeni bir döneme giriş yapan Jaguar-Land Rover, bu kapsamda geleceğe ışık tutacak önemli bir adım gerçekleştirdi. 2,5 milyar sterlin bütçeye sahip bu strateji doğrultusunda her iki marka, stratejisinin parçası olarak lider teknoloji firması NVIDIA ile iş birliği yaptığını duyurdu. Ortaklıkla birlikte “NVIDIA DRIVETM” yazılımının tanımlı olduğu platform üzerine inşa edilecek yeni Jaguar ve Land Rover araçları; geniş aktif güvenlik sistemi, otonom sürüş ve otomatik park etme özelliklerinin yanı sıra sürücü destek sistemlerini de sunmaya başlayacak. Sistem, araç içinde sürücü ve yolcu izlemeye ek olarak araç içi ortamın gelişmiş görselleştirmesini de üstün yapay zekâ özellikleriyle bünyesinde barındıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jaguar-Land Rover, NVIDIA ortaklığının ilk örneklerini 2025 yılında asfalta indirecek

Sürdürülebilirlik ve elektrikli mobiliteyi diğer pek çok markada olduğu gibi odak noktasına alan Jaguar-Land Rover, NVIDIA ile gerçekleştirdiği birlikteliğin ilk sonuçlarını 2025 yılında almayı hedeflediğini de bu duyuruda paylaştı. Elektrifikasyonla birlikte .evreye olan olumsuz etkisini minimuma indirmeyi hedefleyen İngiliz üreticiler, bağlantılı hizmetler ve veri merkezli ekosistemin oluşturulmasını da odağına alacak. Bu yeni iş birliği ile birlikte Jaguar ve Land Rover araçlarında kullanılacak bilgisayar destekli sistemi, NVIDIA DRIVE HyperionTM tabanlı DRIVE OrinTM olarak tanımlıyor. DRIVE AV ve DRIVE IX yazılımları aracın emniyet, güvenlik ve ağ sistemlerini kontrol edecek. DRIVE OrinTM aracın yapay zekâ beyni olarak Jaguar Land Rover İşletim Sistemini çalıştırırken Drive HyperionTM ise merkezi sinir sistemi niteliğinde bir görev üstleniyor olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NVIDIA ve Jaguar-Land Rover ortaklığının tüm bu öncü teknolojik gelişmelere ek olarak yapay zeka tabanlı yazılımları geliştirmek için de çalışacak olması dikkat çekiyor. NVIDIA DGXTM ve gerçek zamanlı fiziksel simülasyon olan NVIDIA OmniverseTM üzerine kurulu DRIVE Sim yazılımı, kurum içi geliştirilen veri merkezi çözümlerinden en üst seviyede yararlanacak. Jaguar Land Rover’ın yazılım tanımlı özellikleri ve uçtan uca doğrulama mimarisi araçlara kablosuz olarak yazılım güncelleme imkânı sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR