reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar-Land Rover

Jaguar-Land Rover ikilisinden “direksiyon ısıtmaya” anlam katan teknoloji [Video]

Grup içerisindeki ortaklıkları teknolojik olarak da devam eden Jaguar-Land Rover, direksiyon ısıtma özelliğini bir güvenlik uyarsına dönüştürüyor.

Kışın en çetin şartlarında arabamıza ulaşmak istediğimiz o 100 metre, bizi bazen bir olimpik sporcu gibi hissettiriyor olabilir. Yine benzer durumun tersinde, yazın kavurucu sıcaklarında bir an evvel kokpite dalıp klimada serinleme hayalleri hep aklımızın bir köşesinde yer edilebilir. Otomobil üreticileri bu iki duruma da destek olması açısından hatırı sayılır bir süredir koltuk ve direksiyon gibi temel kullanıcı parçalarına da ısıtma ve soğutma fonksiyonlarını yerleştiriyor. Kimileri için oldukça işlevsel olan donanımlar kimilerine göreyse çok daha nitelikli değil. Jaguar-Land Rover ise işin en azından direksiyon kısmını anlamlı hale getirecek güzel bir işe imza atmış durumda. Bu özellik basit olmasına rağmen yeri geldiğinde önemli kazaların bile önüne geçebilme potansiyeline sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jaguar-Land Rover ve üniversite bir arada

Geliştirme süreci Glasgow Üniversitesi ile ortaklaşa yürütlen sistem, direksiyon ısıtmasını bir uyarıcı haline getiriyor. Şerit takip ve kör nokta uyarı gibi donanımlarla entegre çalışan yapı, sağ tarafta veya sol tarafta herhangi bir engel algıladığında direksiyonun o bölümüne ısı gönderiyor. Bu aslında sürücüler için o an dönülmemesi gereken bir kavşak veya değiştirilmemesi gereken bir şerit için ön uyarı niteliğinde. Ekibin verdiği bilgilere göre direksiyonun sinyal verecek kısmı 6 dereceye kadar ısıtma veya soğutma işlemi gerçekleştiriyor. Sesli uyarıların aksine sadece sürücü odaklı ve dokunma duyusuna hitap eden bu sistemin iyi düşünülmüş olduğunu belirtmeden edemiyoruz.