reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar-Land Rover

Jaguar-Land Rover cephesinden altyapı mimarisini de etkileyen karbon nötr planı

Düzenlenen dijital lansman kapsamında duyurulan Jaguar-Land Rover planı, elektrik odağıyla altyapıyı da tamamen değişecek.

2025 yılından itibaren tamamen elektrikli otomobiller satan bir marka haline gelme yolunda ilerleyen Jaguar, bu dönüşümde iddialı isimlerden olmak istiyor. Land Rover ile birlikte ürün gamını yeniden şekillendirecek olan şirketin çevre dostu politikası da kendisini gösterdi. Kısa süre önce yapılan resmi duyuruyla Jaguar Land Rover, geleceğini inşa edecek yeni stratejisini açıkladı. Sürdürülebilirlik ve elektrikli mobiliteyi odak noktası olarak belirleyen İngiliz otomotiv üreticisi, “Reimagine” stratejisi kapsamında, 2039 yılına kadar tüm Jaguar Land Rover modellerini tamamen elektrikliye dönüştürmeyi planlıyor.

2021 Jaguar I-Pace

2021 Jaguar I-Pace


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jaguar-Land Rover grubunda tüm hamleler sürdürülebilirlik üzerine kurulacak

Kalıcı bir sürdürülebilirlik hedefiyle yola çıkan ikili, dünyanın en çok arzu edilen lüks otomobillerinin çevreye olan etkisini minimuma indirecek. 2030 yılına kadar Land Rover satışlarının yüzde 60’ını, Jaguar satışlarının ise yüzde 100’ünü tamamen elektrikli modellerden oluşturacak şekilde yeniden yapılanan grup, 2039 yılına kadar tedarik zincirinden, ürünlerine ve operasyonlarına kadar tüm alanlarda karbon nötr olmayı amaçlıyor. Stratejiyi hayata geçirebilmek için yıllık 2,5 milyar sterlin harcayacak olan Jaguar Land Rover, bütçeyi başta elektrifikasyon teknolojileri olmak üzere bağlantılı hizmetler ve veri merkezli ekosistemin oluşturulmasında kullanacak.


Yeniden yapılanma kararını dijital bir basın toplantısıyla duyuran Jaguar Land Rover CEO’su Thierry Bolloré, Reimagine stratejisinin her iki markanın da rakipsiz olduğu özelliklerini geliştirmeye imkan tanıdığına işaret etti. Reimagine yaklaşımıyla mevcut fikir ve teknolojiler için bir sıçrama gerçekleştirme hedeflediklerini belirten Bolloré, çevik bir organizasyon yapısıyla her alanda verimliliklerini de yükselteceklerini sözlerine ekledi. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde hem Jaguar hem de Land Rover’ın ayrı altyapılar üzerinde elektrikleneceğini belirten Bolloré, Jaguar markasının temsil ettiği tüm değerleri modernize lüks kavramıyla baştan tasarlayacaklarını, 2025 yılı itibarıyla Jaguar’ın tamamen elektrikli bir marka olarak yeniden doğacağını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni modernize lüks anlayışı yaratmanın hedeflendiği Reimagine stratejisi kapsamında, Jaguar ve Land Rover için en son teknoloji elektrifikasyon altyapısını destekleyen üç ayrı platform inşa edilecek. Bu platformlardan biri Jaguar, ikisi Land Rover için üretim yapacak. Jaguar’ın yeni platformu tamamen elektrikli modeller için tasarlanırken, Land Rover platformları ise hem elektrik destekli içten yanmalı motor, hem de tamamen elektrikli modellere uygun şekilde “Modüler Boylamsal Mimari (MLA)”yi kullanacak. Land Rover araçlarının da 2 yeni platform üzerinde elektrikleneceğini belirten CEO Bolloré, Reimagine stratejisi kapsamında ilki 2024 yılında yollarla buluşmak üzere önümüzdeki 5 yıl içinde tamamen elektrikli 6 Land Rover modelini pazara sunacaklarını söyledi.

İlginizi çekebilir

Jaguar E-Type Zero