reklamı kapat

POPÜLER

Adblock Plus’ın sahte eklentilerle başı dertte

Kullanıcıların internet tecrübesini reklamsız ve basit bir hale getirmesiyle tanıdığımız Adblock Plus‘ın başı son zamanlarda sahte uygulamalarla dertte.

İnternet tarayıcılarına eklenti olarak yüklenen Adblock Plus en popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Öyle ki bu eklentiyi kullanmayan internet kullanıcısı oldukça az. Böylesine büyük bir ilgi söz konusu olunca bu başarıdan pay almak isteyenlerin sayısı da artıyor. Fakat görünen o ki Adblock Plus’ı taklit edenler sandığımızdan çok daha fazla.

Adblock Plus’ı geliştiren firma geçtiğimiz günlerde 1400’den fazla sahte eklentinin internette dolaştığını, bu sahte uygulamaların eylül başından beri 37 bin kişi tarafından indirildiği açıklandı. Paylaşılan bilgilere bakılırsa firma uzun zamandır sahte uygulamaların farkında. Öyle ki Google‘ın 14 Eylül’de uyarıldığı dile getiriliyor. Ancak sahte uygulamaların kaldırılması 6 Ekim‘i bulmuş. Bu gecikme de daha fazla insanın kandırılmasıyla sonuçlanmış gibi görünüyor.

Sahte AdBlock Plus indirenler kandırılmanın yanı sıra bilgisayarlarının güvenliğini de tehlikeye atmış oluyor. Bilgisayara indirilen tehlikeli uygulamalar ileride farklı pek çok probleme neden olabiliyor. Öte yandan Google, 2015 senesinden beri eklentilerin sahte versiyonlarına karşı mücadele veriyor. Chrome Web Store‘u sahte eklentilerden arındırmak ise kolay olmuyor gibi görünüyor. Fakat AdBlock Plus ile yaşanan problemlere bakılırsa bu konuda hızla adım atılması gerekiyor.

YORUMLAR