reklamı kapat

POPÜLER

AdBlock artık YouTube reklamlarını engelleyemiyor

Çoğu internet sitesinin tek gelir kaynağı sitede gösterilen reklamlar. Ancak internet tarayıcıların reklam engelleme eklentileri reklam verenleri ve yayıncıları oldukça zora sokuyor. Bundan muzdarip olanların en başında gelen Google, YouTube’da yaptığı küçük bir değişiklikle reklamları kaldırılamayacak hale getirdi. 


Yapılan bu değişiklik şu an sadece Chrome tarayıcısı üzerinde etkisini gösteriyor ve herkes için geçerli değil. YouTube reklamlarının normal bir video olarak algılanması sağlanırken reklamı geçme butonu sanki reklammış gibi gösteriliyor. Bu nedenle eklentiler videoyu engellemiyor ancak reklamı geçme butonu kapatıldığından dolayı kullanıcılar dakikalarca süren reklamları izlemek zorunda kalıyor. YouTube çok büyük bir platform ve dolayısıyla Google’a da masrafı büyük oluyor. YouTube’un tek gelir kaynağı da reklamlar olduğu için Google’ın bu hamlesinde haklı olduğunu söylemek mümkün. Bu değişikliğin önümüzdeki günlerde diğer internet tarayıcılarını etkileyip etkilemeyeceği ve AdBlock’un konuyla ilgili nasıl bir değişiklik yapmayı planladığı merak ediliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“AdBlock artık YouTube reklamlarını engelleyemiyor” için bir cevap

  1. Turker dedi ki:

    Reklam var, reklam var. Görüntüleyeceğim içeriğin önüne reklam koyarsan elbetteki reklam engelleyici kullanırım. Gözüme gözüme reklam sokarsan tabiki adblocker kullanırım. Hatta flash to click eklentisi ile html5 vidyolarını sadece quicktime türü oynatıcılar ile açıp yine reklamlarla uğraşmam.
    Log.com.tr bu reklam yerleşimini en iyi yapan siteler arasında. Görüntülenecek içerikte hiç reklam unsuru yok. Kullanıcının gözüne gözüne sokulan reklamlar yok.