reklamı kapat

POPÜLER

Sahte haberleri işaretleyen Google Chrome eklentisi

Amerikan başkanlık seçimleri sosyal mecraların sahte haberlere savaş açmasına neden oldu. Facebook ve Google bu konuda ciddi adımlar atma kararı aldı. Ancak o zamana kadar sahte haberleri bir bakışta ayırt etmek isterseniz, bu Chrome eklentisi tam size göre.

Bildiğiniz gibi ABD yakın zamanda başkanlık seçimleriyle sık sık gündeme geldi. Seçimi Donald Trump‘ın kazanması ülke çapında protestolara neden oldu. Bu süreçte Facebook ile Google da sahte haberlere yer vermekle suçlandı. Hatta bu sahte haberlerin seçim sonuçlarını etkilediği iddia edildi. Tabii burada eğlenceli içerikler girdiği bilinen sitelerden bahsetmiyoruz. Aksine bunlar ciddi bir haber sitesi havası verip, insanların yanlış yönlendirilmesine vesile oluyor. Şaşırtıcı haberler sayesinde çok fazla okuyucu çekip, ciddi miktarlar kazanıyorlar.

facebook

Benzer bir durum Türkiye‘de de yaşanıyor. Güvenilirliğinden emin olmadığımız birçok internet sitesi sosyal medya sitelerinde karşımıza çıkıyor. Tıkladığımız içeriklerde yer alan yalan haberler yanlış bilgilenmelere neden oluyor. B.S. Detector ismindeki Google Chrome eklentisi kullanıcıları sahte haberlere karşı uyarıyor. Örneğin Facebook’ta Haber Kaynağı’na bakarken gördüğünüz bir haberin üzerinde “Bu internet sitesi şüpheli bir kaynak” uyarısı çıkıyor. Bu sayede hem sahte haberlerden hem de zararlı sitelerden uzak durmak mümkün oluyor.

Eğer B.S. Detector‘ı kullanmak isterseniz eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.