reklamı kapat

POPÜLER

İnternette sahte haberleri ayırt etmeye yardımcı olan yeni bir mecra doğdu

Artık internet kullanan herkesin muzdarip olduğu sahte haberleri belirlemenin bir yolu daha var: Notim.press/ed.

Hatırlarsanız kullanıcıların sahte haberlere dair şikayetleri Amerikan başkanlık seçimleri ile iyice alevlenmişti. Bu süreçte Facebook ile Google gibi internet devleri sahte haberlere müsade ederek seçimlerin sonucunu etkilemekle suçlandı. Bu iddiaların ardından bu tarz haberler konusunda önemli adımlar atılmaya başlandı.

Notim.press/ed ya da tam ismiyle Not Impressed (Etkilenmedim) sahte haber kaynaklarını ayırt etmeye yardımcı oluyor. Yapmanız gereken tek şey okuduğunuz haberin linkini bu siteye kopyalamak. Notim.press/ed linki aldıktan sonra farklı faktörleri hesaba katarak bir sonuç elde ediyor. Alexa puanı, aldatıcı başlıklar kullanıp kullanmadığı ve kullanıcıların sitede kalma süresi gibi faktörler göz önünde bulunduruluyor.

Tabii okunan her haberi bir siteye kopyalamak kulağa pek de pratik gelmiyor. Bu yüzden Notim.press/ed ekibi şimdiden bir Google Chrome eklentisi üzerinde çalışmaya başladı. Yakın zamanda bu eklenti sayesinde sahte haberleri gerçeklerinden ayırt etmek çok daha kolay olacak.