reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin yarış araçlarına Nvidia güç verecek

Sürücüsüz otomobil teknolojileri konusundaki çalışmalarına devam eden Nvidia işleri büyütüyor. Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’ın yaptığı duyuruya göre, teknoloji devinin CES 2016’da tanıttığı süper bilgisayarı, Roborace araçlarının beyni olacak.

Öncelikle daha önce duymayanlar için Roborace’ten kısaca bahsedelim. Sürücüsüz otomobillerin yarışlarına ev sahipliği yapacak olan organizasyon, daha önce de değindiğimiz gibi Formula-E’nin sürücüsüz versiyonu. Formula 1’in elektrikli ve sürücüsüz versiyonu da diyebiliriz. Geçtiğimiz hafta bu organizasyonda yarışacak araç da sonunda görücüye çıkmıştı. Araçlar gövde renkleri ve üzerindeki reklamlar dışında aynı tasarıma ve aynı teknolojiye sahip. Yarışın sonucunu ise bu teknolojiyi en iyi uygulayan takım belirleyecek. İşte tam bu noktada devreye Nvidia giriyor.

nvidia-drive-px-2
Roborace araçlarında yer alacak olan radar, lidar, kamera, sensör vb. yazılımlar, kısacası araçların beyni, Nvidia’nın geliştirdiği Drive PX 2 isimli süper bilgisayara emanet. Onu da kısaca hatırlatmak gerekirse, 10 x 20 cm boyuta sahip olan süper bilgisayarda 12 adet işlemci yer alıyor. 12 adet video kamera, lidar, radar ve ultrasonik sensörlerden gelen verileri tek başına işleyebilecek kapasiteye sahip. Saniyede 24 trilyon yapay zeka işlemi yapabilen cihaz için Nvidia daha rahat anlaşılması adına “150 adet MacBook Pro’dan daha güçlü” şeklinde bahsediyor.

Daha önce bahsettiğimiz gibi tüm araçlar aynı sisteme sahip olacak. Ancak yarışların galibi takımların yaptığı yazılımsal dokunuşlara göre şekillenecek. Roborace araçları yeni Formula E sezonuyla birlikte eylül ayında start alacak.