reklamı kapat

POPÜLER

Intel ekran kartı

İşte ekran kartı piyasasında yeni bir dönemi başlatacak tarih

İşlemci devi Intel biliyorsunuz harici ekran kartı pazarında yer almıyor. Şu an işlemciye yerleşik grafik birimleri geliştiren firma, bir sonraki adıma geçmeye hazır. Bunun için resmi tarih de verilmiş durumda.

Resmi olarak Intel CEO’su Brian Krzanich tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin ilk harici ekran kartı 2020’de raflardaki yerini alıyor. Sadece Nvidia ile AMD‘nin yer aldığı pazara güçlü bir adım atmak isteyen firma, aslında bu donanımın sinyalini uzun süre önce vermişti. İşlemci devi, 2017 Kasım ayında Raja Koudri‘yi işe aldığını duyurmuştu. Koudri Intel’den önce AMD Radeon ekran kartı ailesinin başında bulunuyordu. Şirketin güncel olarak çıkarttığı tüm üst düzey ekran kartlarından sorumlu olan tecrübeli yönetici, uzun süredir işlemci devinde yeni bir ekran kartı ailesi geliştiriyor. Burada aile diyoruz çünkü firmadan her türlü ihtiyaca yönelik grafik donanımları bekleniyor. Yani sadece oyun için özel tasarlanmış bir model gelmiyor. Bu arada Koudri‘nin AMD’den önce yaklaşık 4 yıl boyunca Apple‘da da görev aldığı biliniyor. Yani projenin başında oldukça tecrübeli bir isim bulunuyor.

Intel, ekran kartı pazarına büyük bir hareket katacak

Bu gelişme kullanıcılar için çok büyük önem arz ediyor. Pazara üçüncü bir ismin katılması daha büyük rekabet anlamına geliyor. Bu büyük rekabetin de daha uygun fiyatlar olarak geriye döneceği söyleniyor.

İlgili Video

Asus’tan iki ekranlı dizüstü