reklamı kapat

POPÜLER

AMD, dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği yeni grafik kartlarını duyurdu

Londra’nın çeşitli bölgelerinden adlarını alan AMD’nin yeni London serisi GPU’ları, yakın zamanda piyasaya sürülecek dizüstü bilgisayarlarda görmeye hazır olun. Heathrow, Chelsea ve Wimbledon kod adlarını taşıyan yeni seri, HD 6000M serisini takip ediyor. DirectX 11.1 uyumlu olan Radeon HD 7000 serisi grafik işlemciler, üç değişik modelden oluşuyor: Radeon HD 7700M (Chelsea), Radeon HD 7800M (Heathrow) ve Radeon HD 7900M (Wimbledon).

AMD’nin nisan ayının başlarında Teksas’ta düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden biri olan London serisi Radeon HD 7000M GPU’lar sonuda gün yüzüne çıktı. AMD’nin ödüllü 3D performansa sahip masaüstü GPU’ları ile henüz yeni bir kategori olan APU’larından sonraki yeni seri dizüstü grafik işlemcileri olan Radeon HD 7000M serisi, AMD’nin Eyefinity, HD3D ve Enduro teknolojileriyle uyumlu. Yeni nesil AMD Eyefinity teknolojisi, altı adede kadar monitörün birbirine bağlanabilmesine imkan verirken, Enduro ise bir güç tasarrufu teknolojisi. Yapılan işe göre entegre ekran kartı ile harici ekran kartı arasında otomatik olarak geçiş yapıyor. Bunu fark etmiyorsunuz bile. Üstelik de GPU kullanımda değilken tüketilen güç 1 W’den bile aşağı seviyeye çekilerek muazzam bir güç tasarrufu sağlanıyor. Yani yakın zamanda görmeye başlayacağımız düşük güç tüketimli dizüstü bilgisayarların var oluş amacını temsil ediyor.
AMD Radeon HD7900M
Oyun performansı
Dizüstü bilgisayarlara entegre edilecek olan Radeon HD 7000M serisi, kullanıcılarına birinci sınıf oyun deneyimi sunmasının yanı sıra, video ve sinema konusunda da yüksek kalitede görsellik sağlıyor. AMD Enduro’nun düşük güç tüketimi sağlayan teknolojisi ile de kullanılmadığı zamanlarda boş yere enerji sarfiyatına sebep olmuyor. 28nm mimarisine sahip grafik kartları için AMD, oldukça iddialı konuşuyor. İleri derecede güçlü görsel performansı garanti eden yeni London serisi GPU’lar, güç yönetiminde de bir takım geliştirmelerden nasibini almış. Uzun lafın kısası AMD’nin en güçlü ve en ileri seviye GPU’ları için kendinizi hazırlayın.

Radeon HD 7900, London serisinin en ileri seviye modeli ve sıklıkla ağır görevlerle uğraşan kullanıcılara ve oyunseverlere hitap ediyor. Serinin en iyisi. Radeon HD 7800M ise daha standart bir model ve daha büyük bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. O da verimlilik ve grafik gücü anlamında yüksek değerlerde ama HD 7900M’in ardında yer alıyor. Radeon HD 7700M, AMD’nin PowerGate teknolojisiyle uyumlu. Ultra ince dizüstü bilgisayarlar için ideal bir çözüm olarak ortaya atılan HD 7700M GPU, maksimum seviyede enerji tasarrufu sağlıyor. PowerGate, kullanılmayan çekirdeklerin gerilimi sıfırlıyor ve enerji tasarrufu en üst seviyeye çıkıyor.
AMD oyun
Bu tablo, benchmark sonuçlarına göre performans farklarını gözler önüne seriyor. Yeni London serisi, bir önceki seri olan Radeon HD 6000M’e göre, açık ara önde.

YORUMLAR