reklamı kapat

POPÜLER

apple
apple

Apple ve Samsung arasındaki patent savaşının galibi açıklandı

2014 Mayıs ayında Samsung’un Apple’ın patentli özelliklerini kullandığı için 119,6 milyon dolar ödemesi yönünde karar çıkmıştı. 2016 yılının ekim ayındaki davada ise Samsung’un Apple’a 120 milyon dolar ödemesi şeklinde sonuçlanmıştı. Mahkemelerde yıllarca süren kavga sonrasında Apple ve Samsung arasındaki patent savaşının galibi açıklandı

Mahkemenin yapmış olduğu açıklamaya göre Apple, patent savaşının galibi oldu. Cupertinolu şirketin kaydırarak kilit açma özelliği için Samsung’a açtığı davayı kazandı. Yıllar süren patent davası neticesinde Samsung, Apple’a 120 milyon dolar ödeyecek. Samsung’un Cupertinolu şirkete 120 milyon dolar ödeyecek olması Samsung  cephesi için hiç de iyi bir sonuç olmadığını belirtmekte yarar var. Şirketin yapmış olduğu açıklamaya göre Apple, geçersiz bir patentten ötürü haksızca bir kazanç sağlayacak. Samsung konuyla ilgili açıklamada bulunsa da Cupertinolu şirket sessizliğini koruyor.

Apple ve Samsung arasındaki patent savaşı yıllar öncesine dayanıyor

Her iki şirket arasında yaşanan bu patent davasının ilk olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yaklaşık 6 yıl önce Apple, Samsung’u Galaxy serisinde iPhone’un tasarımını kopyalamakla suçlamıştı. . 2011’den beri sayısız mahkemeden geçen davalar, hukuk şirketlerine harcanan servete rağmen bir türlü çözüme kavuşturulamamıştı. 2016’da mahkeme başvurularıyla davayı canlı tutmaya çalışan Apple’ın çabaları daha sonrasında karşılık bulmuştu. Amerika Birleşik Devletleri Yargıtayı’nın 13 Ocak’ta verdiği emirle Federal Temyiz Mahkemesi uzun süredir beklemede tutulan temyiz davasını yeniden açmıştı.