reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Apple’a yarım milyar dolar ödemeyi kabul etti

 - Güncelleme: 04 Aralık 2015 18:08

Apple ve Samsung arasında yıllardır süren patent kavgası sonunda nihayete erdi. En azından şimdilik. Güney Koreli teknoloji devi, Apple’ın patentini aldığı bazı teknolojileri izinsiz kullandığı gerekçesiyle Cupertinolu şirkete 548 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

2011 yılında mahkemeye taşınan ve şimdiye kadar birçok farklı mahkemede görüşülen dava sonuçlandı. Samsung’un davayı son olarak Amerikan Yüce Mahkemesi’ne kadar götüreceği konuşulsa da tarafların anlaşması sonucu buna gerek kalmadı. Apple’ın kapıyı 1 milyar dolardan açtığı ödeme talebi uzun pazarlıklar sonucu yarıya kadar düştü ve Samsung’un Apple’a 548.176.477 dolar ödeyeceği şeklinde karara bağlandı. Patent avukatı Florian Mueller, sonucu “haklı olmasına rağmen yıllardır patent davalarından 1 cent bile alamayan Apple’ın yarım milyar dolar alacak olması son derece önemli” şeklinde yorumladı.

İkili arasındaki gerilim bir süre durulacak gibi görünüyor. Ancak iki şirket de cihaz üretmeye devam edecek ve benzer olaylarla muhtemelen tekrar karşılaşacağız.

İLGİLİ HABERLER