reklamı kapat

POPÜLER

Apple’a 1 milyar dolarlık patent davası

Patent ihlali davalarında genellikle davacı olarak görmeye alışık olduğumuz Apple bu kez davalı konumunda. Üstelik iPhone üreticisi, davalık olduğu patent ihlali nedeniyle rekor bir cezayla karşılaşabilir.

University of Wisconsin-Madison’a bağlı Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF) ile karşı karşıya gelen Apple, WARF’ın işlemci performansını artıran teknolojisini izinsiz kullanmakla suçlanıyor. iPhone 5s, 6 ve 6 Plus da dahil olmak üzere birçok iPad modelinde de kullanılan A7, A8 ve A8X işlemcilerde bu teknolojinin kullanıldığı belirtiliyor. Davayı gören mahkeme tarafından da kabul edilen patent ihlali sonucu Apple 1 milyar dolara yakın bir cezayla karşı karşıya. Şimdilik 862,4 milyon dolar olarak açıklanan cezanın tutarı Apple’ın söz konusu patenti bilerek ihlal edip etmediğine göre değişebilir.

Öte yandan patent ihlali suçlaması bununla sınırlı değil. WARF son olarak yeni nesil iPhone’larda ve iPad Pro’da kullanılan A9 ve A9X işlemcilerin de söz konusu patenti ihlal ettiği suçlamasıyla bir dava daha açtı. İki taraftandan da konuyla ilgili şimdilik bir açıklama gelmiş değil.

YORUMLAR